Reklama


Reklama


Reklama

Trwa odliczanie do Barbórki w Strzegomiu [FOTO]

17 listopada br. środowisko górników, skalników i kamieniarzy z gminy Strzegom będzie świętować Barbórkę. Górniczy orszak trzykrotnie przejdzie przez centrum miasta. Towarzyszyć mu będzie orkiestra dęta.

Ryszard Chęciński, wiceprezes Stowarzyszenia Kierowników Ruchu Zakładów Górniczych w Strzegomiu, informuje, że obchody Barbórki rozpoczną się pod strzegomskim ratuszem o godzinie 17:30. Lokalni górnicy-skalnicy zapowiadają, że pojawią się w tradycyjnych strojach galowych z czako na głowach.

Nie zabraknie także tradycyjnej karczmy piwnej. Spotkanie gwareckie zaplanowano w sali Strzegomskiego Centrum Kultury II.

Jak podaje Trybuna Górnicza, pierwsza karczma piwna w Polsce odbyła się w 1919 roku,  w dopiero co powołanej do życia Akademii Górniczej, późniejszej Akademii Górniczo-Hutniczej. Trzeba tu dodać, że przedstawiciele tej uczelni stali się prawdziwymi strażnikami tej tradycji, popularyzując ją i kodyfikując przebieg karczmy piwnej, która po dziś dzień jest kultywowana m.in. w Strzegomiu.

fot. archiwum NaszStrzegom.pl
2023-11-07 17:30 2309 Barbórka, Strzegom, górnicy, skalnicy

Komentarze

~olga22222222222222

Co tak szybko? Barbórka tradycyjnie wypada przecież 4 grudnia... :P

~Qweett

Tylko szkoda że w kółko tylko jedni i ci sami się bawią, a zwykły pracownik nawet na flaszkę nie dostanie ....

~marian

Bo żeby Pan się bawił robol musi tyrać. Idą pięknie z orkiestrą przez rynek, jak co roku a w tym czasie ich pracownicy tyrają na ich konta.

~do marioanka baranka

marian, Zawsze pracę można zmienić i nie tyrać na konta panów.

~Qwerty

Qweett i marian.... miejcie pretensje do waszych pracodawców. My z okazji Barbórki mamy tą "flaszkę i zagrychę", dodatkowo dzień wolnego i karczmę piwną dla wszystkich pracowników :)

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.

Komentarze na fb