214 tys. zł na zabytki w gminie Strzegom [FOTO]

14 maja gmina Strzegom przekazała kwotę 214 tys. zł na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy obiektach wpisanych do rejestru zabytków. Dotacje celowe otrzymały parafie w Jaroszowie, Goczałkowie, Rogoźnicy i Strzegomiu.

Najwięcej otrzymała Parafia Rzymskokatolicka pw. Św. App. Piotra i Pawła w Strzegomiu, bo aż 79 tys. zł. Kwota 50 tys. zł zostanie przeznaczona na prace konserwacyjne tynków wewnętrznych i detalu kamiennego, konserwację maswerku i obramienia okna północnego prezbiterium w kościele pw. Św. Barbary. Kwota 29 tys. zł zostanie przeznaczona na renowację średniowiecznych murów obronnych, zagrożonych katastrofą budowlaną.

Jaroszowska parafia otrzymała w sumie 65 tys. zł na remont elewacji południowej oraz posadzki nawy głównej kościoła p.w. św. Jana (35 tys. zł) oraz remont muru w zespole kościoła filialnego p.w. św. Piotra i Pawła w Rusku (30 tys. zł).

Dotacje celowe w kwocie po 35 tys. zł każda trafiły do Parafii Rzymskokatolickiej pw. Chrystusa Króla w Goczałkowie na realizację remontu elewacji budynku kościoła oraz do Parafii Rzymskokatolickiej pw. Matki Bożej Różańcowej w Rogoźnicy na konserwację ołtarza głównego w kościele pw. św. Szymona i Tadeusza.

2021-05-14 11:47 1251 dotacja, zabytki, Strzegom, gmina Strzegom

Komentarze

~Janek57

Bardzo łatwo daje się pieniądze z cudzej kieszeni, bo to przecież pieniądze podatników,a nie gminy. Konkordat zapewnia bardzo duży dopływ gotówki, też z naszej kieszeni,czy tego chcemy czy nie,Budowle Kościelne powinien utrzymywać Watykan,bo jest ich właścicielem,oraz wierni.A tak po raz kolejny, musimy wszyscy z naszych podatków płacić.Myślę że są ważniejsze potrzeby w naszej gminie, a KK przy obecnej władzy, dostaje najwięcej w swoich dziejach.No cóż, głoszenie żyj skromnie, nie dotyczy kleru,chociaż na każdym kroku to słyszymy.Mam nadzieję że kiedyś to się zmieni.

~Gacuś

A co? Janku, serduszko cię kłuje? Nie spinaj pośladów aż tak bardzo.

~Janek57

Do ~Gacuś, trochę kłuje,jak się dokładniej wgryzie w temat. A tu trochę danych: Roczne wydatki z budżetu państwa, związane z funkcjonowaniem Kościoła katolickiego Cel kwota źródło: KAI, MON, MEN Koszt związany za nauczaniem religii w szkołach około 1 150 mln zł Dotacje dla Kościelnych Uczelni Wyższych, wydziałów teologicznych, szkół, przedszkoli i ochronek 521 mln zł Fundusz Kościelny 89 mln zł Dotacje do remontów zabytków kościelnych 26,6 mln zł Ordynariat Polowy Wojska Polskiego 19,2 mln zł Caritas Polska 5,5 mln zł Kapelani szpitalni 3 mln zł Kapelani więzienni 2,4 mln zł Kapelani Straży Granicznej 842 tys. zł Kapelani Straży Pożarnej 745 tys. zł Kapelani w Policji 441 tys. zł Kapelani Biura Ochrony Rządu 150 tys. zł RAZEM: blisko 1 820 mln zł To nie koniec bonusów. Konkordat zagwarantował też Kościołowi katolickiemu swobodę w prowadzeniu zbiórek pieniędzy. Artykuł 21. mówi, że przepisy prawa polskiego o zbiórkach publicznych nie mają zastosowania do zbierania ofiar. Wystarczy, że cele związane są z religią i Kościołem.

Proszę Państwa tu nie chodzi o finansowanie Duchownych. To są fundusze na remontowanie, prace konserwatorskie, restauratorskie, inwestowanie w NASZE ZABYTKI POLSKIE. Tylko Kustosze, tylko Zarządcy i Kustosze Zabytków są najbardziej kompetentni i emocjonalnie odpowiedzialni i emocjonalnie związani z obiektami NASZEJ HISTORII I KULTURY. Tylko ktoś kto jest całym sercem związany z Katedrą, Bazyliką, Kościołem wie co jest priorytetem i wie gdzie powinny te fundusze trafić i systematycznie się remontuje to freski, to nawy, ołtarz, organy, dzwoń, dach, elewację. A potrzeby są duże jak duży jest obiekt i bardzo kosztowne. Efekty widać i to wszystkich cieszy i zachwyca. Wszyscy turyści i goście zaczynają od zwiedzania Naszej Bazyliki, która wszystkich zachwyca i kryje wiele tajemnic, o których godzinami do samego rana może opowiadać Krzysztof Kaszub, Nasz Skarb - Strzegomski Miłośnik Dziejów. Zachwyca właśnie dlatego, że każdy szczegół, każdy zakątek i piękna historia jest od wielu, wielu lat pieczołowicie pielęgnowania. Zwalczanie kościoła na każdej płaszczyźnie prowadzone jest od zawsze, celem jest WPROWADZIĆ CHAOS, KŁAMSTWA, ZNIESŁAWIĆ, ZNISZCZYĆ A NAWET BESTIALSKO "WYKLUCZYĆ" NAJPIĘKNIEJSZE, NAJUKOCHAŃSZE NAJCUDOWNIEJSZE, NAJUKOCHAŃSZE, N A J U K O C H A Ń S Z E N A D Ż Y C I E. CUDOWNE WIELKIE AUTORYTETY I WIARĘ, NADZIEJĘ. NIE WYBACZCIE TEGO PROSZĘ ...... BŁOGOSŁAWIONY KS. JERZY POPIEŁUSZKO I WIELOKROTNY ZAMACH NA NAJUKOCHAŃSZEGO POLAKA OJCA ŚWIĘTEGO PRZEZ KOMUNISTÓW WE WŁASNYM KRAJU!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! N I E WYBACZCIE TEGO NIGDY !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

DUCHOWNI I SIOSTRY ZAKONNE OD ZAWSZE BRALI CZYNNY UDZIAŁ W SPOŁECZNYM DUCHOWYM WSPIERANIU SPOŁECZEŃSTWA. W STANIE WOJENNYM W POLSCE, W CIĘŻKICH CZASACH NASZEGO KRAJU, W BIEDZIE I CHOROBIE. WŁAŚNIE DUCHOWNI I SIOSTRY ZAKONNE WSPIERALI RODZINY, DZIECI I DAWALI NAM NADZIEJĘ I WIARĘ. W STRZEGOMIU U SIÓSTR ZAKONNYCH ROZDAWANO RODZINOM DARY, ŻÓŁTY SER, SŁONE MASŁO, CUKIERKI. NA KORYTARZU PRZY WEJŚCIU NA SCHODACH CZEKAŁA DŁUGA KOLEJKA LUDZI PO DARY. BIEDNIEJSZE RODZINY ZAWSZE MIAŁY U SIÓSTR WSPARCIE I DZIECI NIE CHODZIŁY GŁODNE. SIOSTRA, KTÓRA PROWADZIŁA KATECHEZĘ BYŁA RÓWNIEŻ PIELĘGNIARKĄ DUSZ ALE I PIELĘGNIARKĄ W CHOROBACH CAŁYCH RODZIN. LECZYŁA DZIECI I SENIORÓW O KAŻDEJ PORZE DNIA I NOCY. PRZY DRZWIACH WEJŚCIOWYCH BYŁ DZWONEK I SIOSTRA, GDY ROZDAWAŁA DARY OFEROWAŁA POMOC I KAZAŁA DZWONIĆ NAWET W NOCY, GDY DZIECI BĘDĄ KIEDYŚ CHORE, CZY Z GORĄCZKĄ LUB CHORE OSOBY STARSZE. JA BYŁAM KIEDYŚ CHORA I SIOSTRA MNIE WYLECZYŁA. PO ZASTRZYKACH DOSTAWAŁAM ZAWSZE CUKIERKI Z LUKRECJI. NA KORYTARZU ZAWSZE WIDZIAŁAM RODZICÓW Z PŁACZĄCYMI CHORYMI DZIEĆMI. TEN WIDOK ZOSTANIE ZE MNĄ NA ZAWSZE.......... DRUGA STARSZA SIOSTRA PRZYCHODZIŁA POGŁASKAĆ I POROZMAWIAĆ Z RODZINĄ. TA SIOSTRA PAMIĘTAM MIAŁA TAKIE DUŻE CIEMNE UŚMIECHNIĘTE OCZY I TAKĄ DOBROĆ ...... WŁAŚNIE SIOSTRY BYŁY TAKIM DUCHOWYM UKOJENIEM, PRZEKAZYWAŁY DOBROĆ I OPIEKĘ, TAK ZWYCZAJNIE, Z PRAWDZIWEGO POWOŁANIA. NATOMIAST DUCHOWNI MIELI MISJĘ PRZEKAZYWANIA PRAWDY. DUCHOWNI W SWOIM POWOŁANIU NIEŚLI GORLIWĄ WIARĘ I PRZEKAZYWALI UMIEJĘTNIE W SŁOWIE BOŻYM PRAWDĘ. GŁOS KS. DZIEKANA BRZMIAŁ JAK DZWON ZYGMUNTA ...... W CAŁEJ KATEDRZE. W KOŚCIOŁACH BYŁY TŁUMY LUDZI, WSZYSCY BYLIŚMY JACYŚ BARDZIEJ WIERZĄCY, BARDZIEJ PATRIOTAMI, PEŁNI NADZIEI, BARDZIEJ LOS NASZEGO KRAJU BYŁ NA PIERWSZYM MIEJSCU. WSZYSCY SŁUCHALIŚMY SŁOWA BOŻEGO I NIEŚLIŚMY TE EMOCJE DO DOMU DO ROZWAŻAŃ. I TAK PRZESZLIŚMY WSZYSCY RAZEM NAJTRUDNIEJSZE CZASY I DŁUGIE LATA TOTALNEJ KOMUNY, OSACZENIA, POGARDY, ZAKŁAMANIA, ZAKAZÓW I NAKAZÓW. Z NIEWYOBRAŻALNIE WIELKĄ POMOCĄ NASZEGO NAJUKOCHAŃSZEGO OJCA ŚWIĘTEGO JANA PAWŁA II NAJUKOCHAŃSZEGO OJCA NARODU POLSKIEGO.

PROSZĘ PAŃSTWA, PRZYSZŁO NAM ŻYĆ W BARDZO TRUDNYCH CZASACH, CZASACH WOLNOŚCI BEZ WOLNOŚCI. W CZASACH PRZEMIAN BEZ PRZEMIAN, W CZASACH RADOŚCI BEZ RADOŚCI, W CZASACH PRZYJAŹNI BEZ PRZYJAŹNI, W CZASACH UŚMIECHU BEZ UŚMIECHU, W CZASACH PRAWDY BEZ PRAWDY, W CZASACH SZCZĘŚCIA BEZ SZCZĘŚCIA........................................................ JEDNAK JEST JEDNA NAJWAŻNIEJSZA, NAJWSPANIALSZA, NAJCUDOWNIEJSZA DROGA, KTÓRĄ DANE NAM BYŁO PRZEŻYĆ - DAR POZNANIA, DAR UCZESTNICZENIA, DAR WYSŁUCHANIA, DAR NASZEGO ŻYCIA W CZASACH JANA PAWŁA II ........ TO JEST NAJPIĘKNIEJSZY, NAJCUDOWNIEJSZY, NAJBARDZIEJ WARTOŚCIOWY DAR W NASZYM ŻYCIU DLA KTÓREGO WARTO BYŁO ŻYĆ..........

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.

Komentarze na fb