Reklama


Reklama


Reklama

Tradycyjna karczma piwna i comber kobiecy podczas obchodów Barbórki w Strzegomiu [FOTO]

W piątek 17 listopada górnicy, skalnicy i kamieniarze z gminy Strzegom świętowali Barbórkę. Uroczystość rozpoczęła się pod ratuszem, skąd górniczy orszak przy akompaniamencie orkiestry dętej przemaszerował przez centrum miasta.

Obchody rozpoczęły się od przekazania górnikom symbolicznego klucza do miasta przez burmistrza Zbigniewa Suchytę. Następnie pochód ze sztandarem, w galowych czakach i mundurach, przy dźwiękach muzyki górniczej orkiestry dętej trzykrotnie okrążył strzegomski rynek.

Po przemarszu zgodnie z tradycją udano się na spotkanie gwareckie do Sali Strzegomskiego Centrum Kultury. - Karczma piwna to propozycja tylko dla mężczyzn, gdzie króluje specyficzny górniczy humor, biesiadne jadło i pieśni. Przygotowany jest unikatowy program artystyczny, a na koniec każdy otrzymuje pamiątkowy kufel. To wydarzenie jedyne w swoim rodzaju i odbywające się tylko raz w roku – mówi Dariusz Obrok, prezes Stowarzyszenia Kierowników Ruchu Zakładów Górniczych w Strzegomiu.

Podczas uroczystości wręczone zostały odznaczenia i dyplomy nadane przez Stowarzyszenie Kierowników Ruchu Zakładów Górniczych w Strzegomiu. Otrzymali je Antoni Larczyński, Damian Tarnowski, Bartosz Tomkiewicz oraz Rafał Osoba.

Tego dnia kobiety z branży górniczej świętowały w kobiecym gronie na imprezie zwanej babskim combrem, który jest odpowiednikiem  męskiej karczmy piwnej.

Trybuna Górnicza podaje, że pierwsza karczma piwna w Polsce odbyła się w 1919 roku,  w dopiero co powołanej do życia Akademii Górniczej, późniejszej Akademii Górniczo-Hutniczej. Przedstawiciele tej uczelni stali się prawdziwymi strażnikami tej tradycji, popularyzując ją i kodyfikując przebieg karczmy piwnej, która po dziś dzień jest kultywowana również w Strzegomiu.
 
Fot.: Sebastian Tyniecki
2023-11-18 12:22 1186 Karczma piwna, Strzegom, Barbórka, górnicy, kamieniarze, skalnicy, comber kobiecy, Dariusz Obrok,

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.

Komentarze na fb