Reklama


Reklama


Reklama

Strażacy wykryli czad w kilku mieszkaniach przy ulicy Sosonowej

Nie pachnie, nie ma koloru, unosi się w powietrzu i powoli penetruje organizm człowieka, usypiając go i pozbawiając świadomości. Mowa o tlenku węgla, który w niedzielę 12 listopada był powodem interwencji służb ratunkowych w bloku przy ulicy Sosnowej w Strzegomiu.

Mł. bryg. Łukasz Grzelak z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Świdnicy informuje, że o podejrzeniu obecności czadu w jednym z mieszkań zaalarmowali strażaków działający na miejscu medycy. – Zespół pogotowia ratunkowego został wcześniej zadysponowany do słabnącej tam nastolatki. Po przyjeździe na miejsce potwierdziliśmy obecność tlenku węgla w czterech mieszkaniach. Nasze działania polegały na przewietrzeniu lokali, dokonaniu pomiarów oraz wydaniu zaleceń, aby nie korzystać z urządzeń, mogących emitować czad. Osoba poszkodowana została przetransportowana do szpitala  – dodaje zastępca komendanta ze świdnickiej straży.

Niebezpieczny gaz najczęściej wydobywa się z wadliwych lub źle użytkowanych urządzeń grzewczych oraz przewodów kominowych. Jest prawdziwą plagą w sezonie jesienno-zimowym. Przed zatruciem czadem może ochronić przestrzeganie kilku ważnych zasad. Jednymi z nich są systematyczne kontrole instalacji gazowej, przewodów wentylacyjnych i kominowych oraz otwieranie nawiewników wentylacyjnych. Wskazane jest także posiadanie czujnika tlenku węgla.

fot. OSP Strzegom
2023-11-12 21:51 818 czad, tlenek węgla, Strzegom, Sosnowa

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.

Komentarze na fb