Rośnie historyczna basteja [FOTO]

Trwa rewitalizacja dzielnicy Graby i parku miejskiego, w którym prowadzone są badania archeologiczne oraz odbudowa zabytkowej baszty. Budynek ma w przyszłości pełnić funkcję wystawienniczą i być atrakcją turystyczną Strzegomia.

- Podjęte działania rewitalizacyjne dotyczą drugiego pierścienia murów obronnych, który powstał około 1475 roku, czyli w tym samym czasie, kiedy zbudowano basteje obronne – mówi Tomasz Smagłowski, przewodnik miejski i kierownik CAS „Karmel” w Strzegomiu. – Odbudowywana baszta jest jedną z czterech istniejących na terenie miasta. Warto wspomnieć, że kaplica św. Antoniego jest jedną z bastei, która kiedyś była częścią systemu obronnego, a dziś pełni rolę sakralną.

W 1823 roku podjęto decyzję o rozebraniu fortyfikacji obronnych miasta, a teren po nich został splantowany i powstały tam tereny zielone. Namacalne pozostałości po dwóch kolejnych bastejach można znaleźć na plantach strzegomskich wzdłuż ulicy Kamiennej oraz w okolicy ulicy Dolnej.

- Obecnie odkrywana i badana przez archeologów część murów obronnych jest najciekawszym elementem fortyfikacji obronnych miasta – tłumaczy Tomasz Smagłowski. – Prace z pewnością pozwolą na ustalenie daty powstania i historii strzegomskiego systemu obronnego. Być może, uda się odkryć jakiś skarb, ponieważ na poddawanym rewitalizacji obszarze, około 1810 roku była budowana stajnia poczty konnej i tam odnaleziono złoto.

Baszta i mury niewątpliwie staną się złotem turystycznym dla mieszkańców i zwiedzających gości. Nieoficjalnie mówi się o funkcji wystawienniczej baszty, którą miałoby przejąć Bractwo Rycerskie Joannitów Strzegomskich, wpisujące się w historię miejsca przez fakt, że to właśnie Joannici zainicjowali budowę systemu obronnego miasta.

Prace mają się zakończyć w połowie 2019 roku.

2018-10-26 15:17 4072 Baszta, rewitalizacja, Strzegom, basteja, mury obronne

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.

Komentarze na fb