Pamiętajmy o Sybirakach [FOTO]

10 lutego 1940 roku w masowej deportacji z terenów Kresów Wschodnich II RP wywieziono setki tysięcy Polaków na Sybir. W 81. rocznicę wydarzeń, pod pomnikiem Matki Sybiraczki, spotkali się przedstawiciele Koła Związku Sybiraków w Strzegomiu.

- W nocy włamali się do nas enkawudziści, zrobili rewizję i dali nam 15 minut na zebranie się. W wielkim strachu wzięliśmy to, co niezbędne dla życia. Jeden z funkcjonariuszy powiedział, żeby wziąć ciepłe rzeczy i coś do jedzenia. Było wtedy bardzo mroźno. Ciężarowym samochodem wywieźli nas na stację, umieścili w bydlęcych wagonach i pociąg ruszył w nieznane – opowiadał Jerzy Orabczuk, prezes Koła Związku Sybiraków w Strzegomiu.

Po prawie miesięcznej podróży w tragicznych warunkach, głodni i schorowani docierali do miejsc zesłań na dalekiej Syberii czy stepach Kazachstanu.

W obchodach 81. rocznicy wywózki Polaków na Syberię uczestniczyli Jerzy Orabczuk – prezes wraz z przedstawicielami Koła Związku Sybiraków w Strzegomiu, Zbigniew Suchyta i Wiesław Witkowski - włodarze Strzegomia, Janina Klonowska - dyrektor, nauczyciele i uczniowie z PSP nr 4 w Strzegomiu.

2021-02-10 14:14 265 Sybiracy, Jerzy Orabczuk, Strzegom

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.

Komentarze na fb