.
.

Kuny niszczą samochody!

Z wyglądu są sympatyczne, jednak od jakiegoś czasu stały się utrapieniem kierowców także w Strzegomiu. Mowa o kunach, które gustują w samochodowych kablach i przewodach z płynami.

Kuny pojawiały się do tej pory na obrzeżach miasta, jednak ostatnimi czasy przestały się bać skupisk ludzkich i można je spotkać nawet w centrum. Nie ma w tym niczego złego, ponieważ tępią myszy i szczury, ale potrafią także dokonać wielu szkód. Delicją dla futerkowych szabrowników są elementy silników samochodowych: przewody z płynem chłodzącym, hamulcowym i spryskiwaczy. Łasicowate nie gardzą także kablami zasilania i matami wygłuszającymi silnik.

- Kuny przychodzą do nas z pobliskiego lasu i tną, co popadnie – mówi pan Marcin z ulicy Sosnowej w Strzegomiu. – Maty z maski silnikowej pozbyłem się już dawno temu, przewody do spryskiwaczy i płynu chłodzącego wymieniałem dwa razy. Teraz zabrały się za osłonę od akumulatora.

Jak się okazuje, nie jest to odosobniony przypadek. Kuny wchodzą pod maski aut przez podwozie. Przyciąga ich w porze nocnej rozgrzany silnik i zapach np. płynu do spryskiwaczy. Te zwierzęta są na tyle gibkie, że bez problemu przeciskają się przez elementy pod maską i docierają do przewodów z płynami i kabli zapłonowych.

- Raz na kilkanaście dni zgłaszają się do nas klienci z pytaniem o przewody zapłonowe tłumacząc, że coś je pogryzło i nie mogli uruchomić auta – mówi Kamil Dulemba ze sklepu motoryzacyjnego Atom w Strzegomiu. – Na drugim miejscu są zamówienia elementów wygłuszających silnik.

W Internecie roi się od ofert produktów, które mają chronić auta przed gryzoniami. Są to różnego rodzaju odstraszacze mechaniczne, ultradźwiękowe i chemiczne. Na forach użytkownicy proponują sprawdzone przez siebie metody jak np. umieszczenie pod maską kostki do WC lub wyczesanych włosów psa.

Podobno najskuteczniejszą metodą jest jednak garażowanie pojazdu w miarę szczelnym pomieszczeniu. W grę nie wchodzą trucizny, łapanie do klatek czy zabijanie, ponieważ kuny są pod ochroną.
2018-07-19 20:44 1339 Kuny Strzegom

Komentarze

~Gusto

Zabić kuny!!! Wszystkie.

Gusto. Ciebie też trza by zabić??? Darłem ryja w czwartek po procesji, jak do lasu poszedłem na flaszeczkę czegoś dobrego w plenerze, by kuny nie żarły kabli w waszych autach. Niech idą do służbowych aut władzy. Ale nie chcą słuchać kuny Rycha...jak widać.

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.

Komentarze na fb