Delegacja z Brukseli w przedszkolu [FOTO]

Przedstawiciele Komisji Europejskiej, Christopher Todd i Paweł Olechnowicz odwiedzili Strzegom podczas wizyty na Dolnym Śląsku. Celem przyjazdu było nowe przedszkole z oddziałem żłobkowym przy ul. Kościuszki, które według urzędników z Brukseli jest dumą i jednym z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Europie.

- To zdecydowanie jedna z najlepszych inwestycji tego typu, jakie widziałem, a proszę mi wierzyć, że wdziałem ich już trochę. Jest to wyjątkowy obiekt  i jestem pod jego wielkim wrażeniem. Uważam, że możemy się nim pochwalić nie tylko w regionie, ale w skali całej Europy – powiedział podczas spotkania Christopher Todd, dyrektor wydziału ds. Polski w Dyrekcji Generalnej Komisji Europejskiej.

Wśród gości pojawili się również Paweł Olechnowicz – dyrektor generalny ds. polityki regionalnej i miejskiej z Komisji Europejskiej oraz Zbigniew Dynak - dyrektor departamentu rozwoju regionalnego w urzędzie marszałkowskim. Z ramienia Aglomeracji Wałbrzyskiej, Strzegom odwiedził jej lider – Roman Szełemej.

- To miejsce zmieni Strzegom, a na pewno zmieni wizerunek instytucji opieki nad małym mieszkańcem gminy i nie tylko. Inwestycja pokazuje nam nowoczesny model tego, w jaki sposób można z poszanowanie energii zbudować i utrzymywać obiekt wychowania i edukacji, tak ważny dla lokalnej społeczności – mówi Roman Szełemej, lider Aglomeracji Wałbrzyskiej.

Przypomnijmy, że budynek zaprojektowano z zastosowaniem technologii gwarantujących podwyższone parametry energetyczne. Obecnie budynek jest ogrzewany pompą ciepła z 10 odwiertami, a energię elektryczną dostarczają ogniwa fotowoltaiczne. Docelowo, taki system grzewczy i zasilania powinien przynieść oszczędności eksploatacyjne, tym bardziej, że budynek ma ponad 1900 m kw.

- W skład obiektu wchodzi 6 sal przedszkolnych i żłobkowych, sala wielofunkcyjna, zabaw, antresole, szatnie, zaplecze kuchenne, gabinet pielęgniarki i logopedy, pomieszczenia biurowe oraz techniczne – mówi Katarzyna Cioruń, naczelnik Wydziału Inwestycji i Zamówień Publicznych UM w Strzegomiu. - Na terenie przy przedszkolu powstały 3 place zabaw dostosowane do różnych grup wiekowych, w tym zjeżdżalnie terenowe i amfiteatr.

Obecnie trwają prace wykończeniowe budynku i doposażenie wnętrz. Zagospodarowywany jest także teren wokół przedszkola. Czasu jest niewiele, bo żłobek rozpocznie swoja działalność od 1 kwietnia 2019 roku, a przedszkole z dniem 1 września 2019 r.
 
Zgodnie z zapowiedziami włodarzy, obiekt ma funkcjonować także w godzinach popołudniowych i wieczornych tworząc przestrzeń dla zajęć dodatkowych dla dzieci. Place zabaw mają być ogólnodostępne dla wszystkich mieszkańców.
 
2019-03-13 22:24 1523 Przedszkole, żłobek, Strzegom

Komentarze

~Gacuś

Niestety jest to już ostatnie takie przedszkole wybudowane za unijną kasę. Rząd PiS-owy i maluch tak załatwią sprawę polską w Unii, że kasy nie będzie na inwestycje. Delegacji z Brukseli więcej nie będzie, a niektórzy przestaną się wdzieczyc i do obiektywu szczerzyć.

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.

Komentarze na fb