.
.

Zasady obowiązkowej kwarantanny dla wracających do kraju!

Powracający z zagranicy do kraju muszą zostać poddane 14 dniowej kwarantannie. Obowiązek ten dotyczy każdej osoby, niezależnie od tego czy przechodzi granicę pieszo, wjeżdża autem albo autokarem, czy też przylatuje specjalnym samolotem czarterowym. Za zignorowanie tego nakazu grozi kara.
 
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia każda osoba przekraczająca granicę państwową w celu udania się do swojego miejsca zamieszkania lub pobytu na terytorium Rzeczpospolitej, zobowiązana jest odbyć obowiązkową kwarantannę, trwającą 14 dni licząc od dnia następującego po przekroczeniu tej granicy. Zgodnie z wytycznymi każdy jest zobligowany do samoizolacji we własnym zakresie. Prosto z granicy czy lotniska należy jechać do domu. Bez wizyt u rodziny, znajomych czy w sklepach.

W trakcie kwarantanny nie wolno wychodzić z domu, nawet do sklepu czy na spacer z psem. Nie wolno nikogo zapraszać. Podczas kwarantanny należy kontrolować stan swojego zdrowia - trzeba mierzyć temperaturę 2 razy dziennie, a w razie pogorszenie stanu zdrowia, zadzwonić do sanepidu (tel. 74/852-05-35, tel.: 691-730-274). Policja będzie sprawdzać obecność w domu. Za łamanie nakazu grozi grzywna do 30 tys. zł albo przymusowa izolatka.
 
W sytuacjach nadzwyczajnych, w których nie mamy możliwości poddania się kwarantannie, a spełniamy kryteria określone w ustawie o pomocy społecznej należy skontaktować się telefonicznie z Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Strzegomiu, który poinformuje o dalszej procedurze. (tel. 74 647 71 80).

Fot. pixabay.com
2020-03-23 11:12 990 koronawirus, Strzegom

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.

Komentarze na fb