Reklama


Reklama


Reklama

W naszym domu zamieszka królik! Jak się do tego przygotować?

Decyzja

Zanim zdecydujemy się na zakup królika, należy przede wszystkim zapoznać się z charakterystyką tych zwierzaków oraz ich wymaganiami. Jak każde zwierze domowe, królik dostarczy nam wielu nowych obowiązków: karmienie, pielęgnacja, wizyty u weterynarza oraz utrzymywanie klatki w porządku. Należy również pamiętać o tym, że są to delikatne zwierzęta. Nietrudno o kontuzję łapek np. przy intensywnej zabawie czy nadmiernych pieszczotach.

Króliki różnią się też między sobą charakterem. Choć na początku, większość z nich jest spokojną, cichym maluszkiem z czasem mogą wyrosnąć na aktywnych rozrabiaków, gryzących wszystko co spotkają na swojej drodze, meble, kable, zabawki a nawet buty.

Kupno królika to decyzja na wiele lat. Ich średnia długość życia wynosi od 7 do 10 lat! Jeśli nadal jesteście zdecydowani, przeczytajcie koniecznie ten artykuł. Krok po kroku przedstawimy wam szereg wskazówek na to, aby w pełni przygotować się do przyjęcia waszej puchatej kuleczki.

Przygotowania

Klatka

W pierwszym kroku należy wybrać miejsce dla klatki. Unikajmy ustawiania jej w miejscu, o stałym nasłonecznieniu. Również złym pomysłem jest postawienie jej w otoczeniu źródeł hałasu takich jak telewizor, lodówka. Nasz zwierzak będzie potrzebował spokoju, ciężko będzie go uzyskać w korytarzu czy kuchni.

Następnie wybieramy klatkę. Przede wszystkim, należy dopasować rozmiar klatki do gatunku królika. Mniejsze klatki odpowiednie dla królików miniaturowych będą zdecydowanie zbyt małe dla większych ras, np. dla królika rasy morawski olbrzym. Ponadto musimy wziąć pod uwagę pozostałe akcesoria. W klatce najczęściej umieszczamy domek w którym królik może spokojnie spać, poidełko oraz miski. Zaplanujmy układ tak, aby nasz zwierzak miał miejsce do swobodnego poruszania się oraz położenia. Przy wyborze klatki kierujemy się przede wszystkim jej długością. Królik nie wspina się, więc wysokość klatki jest sprawą drugorzędową.

Podłoże

Na dnie klatki możemy umieścić różnego rodzaju podłoża. Najbardziej popularne są trociny, zarówno drewniane (sosnowo-świerkowe) jak i papierowe (tzw. konfetti). Zdarza się, że dostępny produkt ma oznaczenie „artykuł dla chomika”. W przypadku podłoża, możemy śmiało stosować te dedykowane innym gryzoniom.

Siano stanowi bezpieczniejszą alternatywę dla trocin, szczególnie drewnianych. Te ostatnie zawierają często wiele, drobnych fragmentów oraz pył, który może spowodować zapalenie spojówek bądź podrażnienie dróg oddechowych naszego pupila.

Poidełka i miseczki

Ważnym akcesorium w klatce królika są poidełka i miseczki. Karmę najlepiej jest podawać królikom w odpowiednio przystosowanych miskach, pamiętając że muszą być one większe niż miski dla chomików czy myszek. Warto kupić dwie miseczki, w jednej będziemy umieszczać świeże warzywa, owoce lub zioła a w drugiej suchą karmę.

Wodę najlepiej podawać królikom za pomocą poidełka. Tutaj mamy szeroki wybór modeli, od najprostszych butelek montowanych na szczeblach klatki po stojaki z zintegrowanym poidełkiem. Przy wyborze poidełka, zwróćmy uwagę na to aby było łatwe w obsłudze. Wodę należy zmieniać codziennie, dlatego warto aby montaż poidełka nie stanowił dla nas problemu.

Karma

Wybierając karmę dla naszego pupila sięgajmy po produkty przeznaczone dla królików. Na półkach sklepów zoologicznych znajdziemy setki mieszanek, jak więc wybrać tą najlepszą? Kierujmy się przede wszystkim bogatym składem, domieszką suszonych warzyw i owoców, gałązek oraz witamin. Po wprowadzeniu karmy obserwujmy, czy smakuje naszemu królikowi. Jeśli podejrzewamy, że dana karma mu nie odpowiada - wybierzmy nową i stopniowo wprowadzajmy, mieszając ją ze starą w zwiększanych proporcjach. Zajrzyj do Footrzak'a - Sklep zoologiczny Legnica.

Oprócz suchej karmy zapewnijmy królikowi również świeże warzywa i owoce. Śmiało możesz podać marchew, buraki, pietruszkę, jabłko czy nawet pomarańcze. Pamiętaj jednak, by na bieżąco usuwać z klatki niezjedzone resztki surowego pożywienia. W innym przypadku, w miskach może zalęgnąć się pleśń czy robactwo.

Dodatkowo, możemy zaopatrzyć się w przysmaki dla gryzoni. Są to roślinne bądź owocowe suplementy diety, wzbogacone o witaminy. Mają za zadanie dostarczyć naszym podopiecznym odżywcze i wzmacniające składniki, istotne dla ich prawidłowego wzrostu i samopoczucia. Kolby obklejone ziarnami, kule plecione z patyków czy wapienne kostki zapewniają natomiast możliwość ścierania stale rosnących zębów.

Akcesoria dodatkowe i gadżety

Pielęgnacja królika jest stosunkowo prosta, ale i tutaj warto zaopatrzyć się w dedykowane akcesoria. Przede wszystkim, warto zainwestować w odpowiednie nożyczki do obcinania pazurków. Jeśli opanujemy samodzielne skracanie, nie będziemy musieli odwiedzać w tym celu weterynarza.

Jeśli jednak konieczna będzie wizyta w lecznicy, warto kupić transporter. Najlepiej kupić ten, dedykowany królikom, wykonany z solidnego plastiku oraz wyposażony w otwory wentylacyjne, o odpowiedniej wielkości. Dla wygody przewożonego zwierzaka, wyłóżmy transporter cienką warstwą słomy. Zrezygnujmy jednak z umieszczania w nim misek z wodą czy pożywienia - podczas jazdy miski mogą się wywrócić, rozsypując karmę i oblewając królika wodą.

Aby umilić naszemu podopiecznemu czas spędzany w klatce, kupmy mu zabawki. Dla królika świetnie sprawdzą się tunele, piłki czy gryzaki dostępne w niemal każdym sklepie zoologicznym. Zabawek możemy szukać również w lesie czy ogrodzie. Tutaj świetnie nadają się gałązki np. brzozy czy jabłoni.

Podsumowanie

Królik należy do jednego z najczęściej hodowanych zwierząt domowych. Aby odpowiednio przygotować się na przyjęcie królika w swoim domu, warto prześledzić nasze wskazówki a w razie jakichkolwiek wątpliwości - skonsultować się ze sprzedawcą. Jest to możliwe nawet w przypadku sklepów internetowych, z których coraz chętniej korzystamy kompletując wyprawkę dla przyszłego pupila.

Artykuł sponsorowany
2022-10-10 12:55 3100 królik, sklep zoologiczny, Legnica, footrzak.sklep.pl, footrzak

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.

Komentarze na fb