Reklama


Reklama


Reklama

Uczniowie i nauczyciele z Zespołu Szkół uporządkowali żydowski cmentarz w mieście [FOTO]

Grabią liście, wyrywają chwasty i porządkują miejsca pochówku. Spędzony przy tym czas traktują, jako lekcję szacunku i pamięci o tych, o których już niewielu pamięta. Mowa o uczniach i nauczycielach z Zespołu Szkół w Strzegomiu, którzy od wielu lat dbają o porządek na cmentarzu żydowskim po wschodniej stronie ul. św. Jadwigi w mieście.

W tegorocznej akcji sprzątania nekropolii wzięła udział młodzież z drugiej klasy Technikum Handlowego oraz nauczycielki – Anna Czubala i Małgorzata Kimmel.

Z opracowań strzegomskich regionalistów wynika, że cmentarz powstał na początku XIX wieku. Obecnie, na podstawie mogił ziemnych, można na nim wyróżnić ponad 100 grobów, przy czym tylko 35 posiada nagrobki zawierające dane personalne zmarłych.

Zaniedbanym od połowy ubiegłego stulecia cmentarzem od ponad dekady zajmują się lokalni uczniowie i kadra nauczycielska. Warto w tym miejscu przypomnieć, że 21 czerwca 2015 r., za renowację cmentarza Zespół Szkół w Strzegomiu otrzymał nagrodę "Laur Pamięci", przyznaną przez Ambasadę Izraela, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP oraz Fundację Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego w Polsce.

fot. Gmina Strzegom
2023-11-08 22:14 2313 cmentarz żydowski, Strzegom, Zespół Szkół, uczniowie, sprzątanie

Komentarze

~danuta

cmentarz ten nie był tylko na tym kawałeczku , ale też poza tymi murami gdzie teraz rośnie trawka .. do Strzegomia przyjechałam w 1958r i mieszkałam na ul Rosenbergów ..i widziałam pomniki i groby poza obecnym cmentarzem...ale inicjatywa super ! pozdrawiam

~sancho

Danuto, Żydowski był zawsze na tym kawałku. Pozostała cześć to był cmentarz niemiecki. Zrobiono z niego park.

~magaa

Dlaczego redakcja nie banuje antysemickich wpisów pod postem na facebooku ??

~Lili Haber

Serdecznie dziękuje wszystkim, którzy angażują się w zachowanie i utrwalanie dziedzictwa żydowskiego. Bardzo to doceniamy. Czy można odczytać napisy na nagrobkach? Mozemy zrobić wspólny projekt, w którym wy sfotografujecie nagrobek, a my rozszyfrujemy napis w języku hebrajskim?

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.

Komentarze na fb