Strażacy sprawdzają piwnice w Strzegomiu. Co to za akcja?

Od kilku tygodni piwnice budynków wielorodzinnych w powiecie świdnickim są pod lupą strażaków. Obecnie trwa inwentaryzacja pomieszczeń w Strzegomiu. Kontrole mają związek z prowadzonym na zlecenie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji narodowym spisem budowli ochronnych.

– Prowadzimy rozpoznanie potencjalnych miejsc schronienia doraźnego, które mogą posłużyć ludności na wypadek klęsk żywiołowych – wyjaśnia mł. bryg. Łukasz Grzelak zastępca komendanta Państwowej Straży Pożarnej i dodaje, że działania będą prowadzone  do 17 grudnia br.W Strzegomiu znajdują się dwa miejsca ukrycia zabezpieczającego dla 280 osób, nazwane potocznie bunkrami. Zastępca burmistrza, Tomasz Marczak informuje, że jedno z nich jest tuż pod skwerem przy Alei Wojska Polskiego, a kolejne znajduje się w parku przy ul. Krótkiej. W jakim są stanie? Tego nie wiadomo, ponieważ wejścia ze względów bezpieczeństwa zostały zamurowane.
Sytuacja wygląda bardzo podobnie w całym kraju, ponieważ kwestia utrzymania tego typu obiektów przestała istnieć w chwili wprowadzenia zmian w ustawie o powszechnym obowiązku obrony Rzeczpospolitej Polskiej, uchylających przepisy wykonawcze dotyczące obrony cywilnej. Oznacza to, że brakuje regulacji ustawowych dotyczących tego typu miejsc, a istnieją jedynie wytyczne szefa Obrony Cywilnej Kraju z 2018 roku, które mówią m.in. o tym, że gminy powinny prowadzić ewidencję budowli ochronnych. W załączniku do dokumentu określono, jakie warunki techniczne powinny spełniać budowle ochronne, ale problem w tym, że nie ma obowiązku ich stosowania.

Z aktualnych danych resortu wynika, że w Polsce jest ok. 62 tys. miejsc, które można uznać za schrony dla 1,3 mln osób, czyli niespełna 3,5% polskiego społeczeństwa. Liczba ta jednak nie uwzględnia piwnic, podziemnych garaży i tuneli, które mogą być wykorzystane, jako miejsce ukrycia.
2022-11-21 16:05 1257 kontrole, piwnice, Strzegom, schrony, bunkry, miejsca schronienia

Komentarze

~Qwertus

A schron na prywatnej posesji na skrzyżowaniu ulic Kościuszki i bankowej, w urzędzie też kojarzę że jest schron... Znalazło by się parę miejsc gdzie się biegało za młodego... Cóż niewiedza kosztuje wystarczy zapytać

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.

Komentarze na fb