Reklama


Reklama


Reklama

Stanowicka "perełka" zyskała nowy blask!

Mieszkańcy, ale również pasjonaci zabytków zacierają ręce. Kończą się prace rewitalizacyjne jednego z najważniejszych i najbardziej rozpoznawalnych zabytków w Stanowicach - "bramy wjazdowej II" do pałacowego parku.
 
Stanowicka "perełka", pomimo że jest ujęta w Gminnej Ewidencji Zabytków, od wielu lat nie mogła doczekać się remontu. Wszystko przez brak ustalonego właściciela działki, na której stoi brama. Uregulowania prawne nie pozwalały na prowadzenie prac budowlanych i konserwatorskich na terenie, niebędącym własnością inwestora.
 
- Wspólne działania burmistrza Strzegomia oraz radnego Piotra Szmidta spowodowały, że w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Świdnicy oraz Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Wałbrzychu podjęli decyzje umożliwiające gminie Strzegom działania budowlane i konserwatorskie przy stanowickiej bramie – informuje Wioletta Urban – Smagłowska, naczelnik Wydziału Kultury, Sportu i Promocji w Urzędzie Miejskim w Strzegomiu.
 
W 2019 roku udało się wykonać dokumentację projektowo-kosztorysową wraz z uzyskaniem zaświadczenia o przyjęciu zgłoszenia i braku wniesienia sprzeciwu Starostwa Powiatowego w Świdnicy. Prace remontowe rozpoczęły się na początku 2020 roku i są prawie na finiszu. Obecnie trwają prace wykończeniowe wokół bramy. Zaplanowany koszt inwestycji to 160 tys. zł.
 
Fot. NaszStrzegom.pl / Polska-org.pl
2020-10-05 10:52 1490 Stanowice, brama wjazdowa II, pałac, park, rewitalizacja, zabytek

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.

Komentarze na fb