Reklama


Reklama


Reklama

Ponad pół miliona złotych kary dla parafii w Stanowicach może zostać umorzone? [FOTO]

Kilka dni po wydaniu przez burmistrza Strzegomia decyzji o nałożeniu na parafię w Stanowicach pond 579 tys. zł kary za niewłaściwie przeprowadzone cięcia pielęgnacyjne na cmentarzu, w mediach społecznościowych pojawiło się oświadczenie Gminy Strzegom. Wynika z niego, że korekty drzew były uzasadnione, jednak powinny być wykonane z obowiązującymi przepisami, a nałożona kara może zostać umorzona.
 
- Jeśli drzewa przeżyją – a z obserwacji wynika, że tak jest – to 70% kary zostanie umorzone w odpowiednim terminie. W przypadku pozostałych 30% kary - będą trwały procedury odwoławcze – informuje Gmina Strzegom w mediach społecznościowych.

Przypomnijmy o sprawie pisaliśmy 12 września br. (Ponad pół miliona złotych kary dla parafii w Stanowicach).

Poniżej publikujemy całą treść oświadczenia, opublikowaną w mediach społecznościowych gminy Strzegom:

W mediach pojawiły się informacje o karze dla Parafii Rzymskokatolickiej pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Stanowicach. Poniżej krótkie wyjaśnienie.

Tragiczna nawałnica, która przeszła w 2019 r. przez trzy wsie: Stanowice, Olszany i Modlęcin, oraz powtarzające się wichury uzasadnia wykonanie korekty drzew na cmentarzu w Stanowicach. Powinna być ona jednak wykonana zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Gmina Strzegom wydała decyzję w przedmiocie zniszczenia drzew na terenie cmentarza w Stanowicach.
Postępowanie zostało wszczęte w związku ze złożonym pismem o zniszczenie drzew w Stanowicach przez jedną z ogólnopolskich fundacji.

Kara administracyjna, jaka została nałożona w decyzji, nie jest uznaniowa, tylko wynika z zapisów ustawy o ochronie przyrody oraz rozporządzenia ministra środowiska ws. wysokości stawek opłat za usunięcie (zniszczenie) drzew lub krzewów. Rozporządzenie zawiera szczegółowe tabele, ile naliczyć kary za zniszczenie drzewa zgodnie z obwodem każdej gałęzi (w tym przypadku), co też zostało naliczone.

W chwili obecnej decyzja jest nieprawomocna i każda ze stron ma prawo wnieść odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. O tym fakcie strony zostały pouczone w wydanej decyzji.
Jeśli drzewa przeżyją – a z obserwacji wynika, że tak jest – to 70% kary zostanie umorzone w odpowiednim terminie. W przypadku pozostałych 30% kary - będą trwały procedury odwoławcze.
2023-09-16 16:24 1101 kara, parafia, Stanowice, gmina Strzegom, cmentarz, ogłowienie drzew

Komentarze

~magaa

Żenująca ustawka od początku do końca. Tnijta jak leci, nic wam nie grozi.

~Janek57

Nareszcie władza poszła po rozum do głowy, szkoda że tak późno.

~Dwa oka

No i proszę. Stanowiczakom się udało. Nie będą musieli zwiększać datków na tacę. Ale zasada, że prawo jest dla nas i prawo stosujemy wtedy, gdy my chcemy, jest jak najbardziej aktualna.Sukienkowa mafia zawsze będzie pływać na powierzchni. A spróbuj ty szary człowieczku uszkodzić lub wyciąć drzewo choćby na swoim terenie. A od zemsty władzy się nie odgonisz. A i rozgrzeszenia od pana w sukience nie dostanie, bo grzech uczyniłeś.

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.

Komentarze na fb