Nowa umowa, nowe zasady segregacji odpadów

Kolor brązowy i niebieski dołączy do pojemników na odpady w gminie Strzegom. Zbiórka śmieci zostanie rozszerzona o biodegradowalne oraz z papieru i tektury. W nowe pojemniki zaopatrzy mieszkańców nowy odbiorca odpadów do końca 2019 roku.

„W związku z nierozstrzygniętym przetargiem nieograniczonym dotyczącym odbioru i zagospodarowania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości na terenie gminy Strzegom, informujemy mieszkańców, że pojemniki do selektywnej zbiorki odpadów biodegradowalnych oraz pojemniki "dzwony" do selektywnej zbiórki papieru i tektury dostawiane będą sukcesywnie, począwszy od stycznia 2019 r. Obowiązek selektywnej zbiórki odpadów bio oraz selektywnej zbiórki papieru i tektury będzie następował w momencie dostawienia pojemników” – czytamy w komunikacie na stronie UM w Strzegomiu.

Wynika z tego, że w wymagane pojemniki doposaży mieszkańców odbiorca odpadów, a obowiązek segregacji pojawi się w momencie ich pojawienia. Chętni mieszkańcy mogą już dziś prowadzić selektywną gospodarkę odpadami gromadząc je w workach, w odpowiednich kolorach.

Segregowanie się opłaci?

Nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach zakłada różnicę między cenami za odpady zmieszane i segregowane. Za nieselektywne gospodarowanie odpadami mieszkańcy zapłacą cztery razy więcej, niż za sortowane. 

Te kolory warto zapamiętać

  • do zbierania papieru – kolor niebieski, napis ”papier”,
  • dla opakowań ze szkła - kolor zielony, napis „szkło”,
  • do zbierania metali, tworzyw sztucznych i opakowań wielomateriałowych - kolor żółty, napis „metale i tworzywa sztuczne”,
  • dla bioodpadów z gospodarstw domowych - kolor brązowy, napis „bio”,
  • dla odpadów zielonych - kolor szary, napis „odpady zielone”,
  • dla odpadów zmieszanych - kolor czarny, napis „odpady zmieszane”.
Przypomnijmy, że według zaleceń Komisji Europejskiej w 2020 roku powinniśmy osiągnąć poziom 50 proc. odzysku i ponownego użycia papieru, szkła, metali i tworzyw sztucznych. Obecnie wskaźnik ten wynosi nieco ponad 25 proc.
Źródło: pixabay.com
2019-01-17 10:52 2852 Segregacja odpadów, selektywna zbiórka śmieci

Komentarze

Noż kurna, nie nauczyliśmy społeczeństwa dobrze segregować na dwie, jak dotąd frakcje, a już Bürgermeister wprowadza, zgodnie z ustawą, nowe zasady. Rycho wie, że to się nie uda i będzie darł ryja przed domem władzy, by ta odeszła od pomysłu. widać, znów pan nasz chce być przed szeregiem i błyszczeć niczym gwiazda zaranna

Byłem se na spacerze przy alei rzeźb. Na ławeczce przy kieliszeczku czegoś dobrego, podziwiałem dzieło naszego Bürgermeister-a. Hmm, no ładnie zrobione. Nawet chciałem drzeć ryja z radości i podziwu dla tego dzieła. Ale...no właśnie jest to ale. zauważyłem, że działkowcy z koloni Al. Wojska polskiego wprowadzili swój specyficzny sposób segregowania śmieci. W każdej alejce działkowej utworzyli specyficzne, śmierdzące dzikie wysypiska śmieci. Fajnie to licuje z dziełem Bürgermeister -a. Dziś w nocy będę chyba darł ryja w rynku może to coś zmieni?

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.

Komentarze na fb