Krzysztof Kaszub chce zbadać, czy istnieją podziemia Bazyliki Mniejszej [FOTO]

Od dawna krążą legendy o kryptach, tunelach i piwnicach pod strzegomską Bazyliką Mniejszą. Badacz dziejów Strzegomia Krzysztof Kaszub chce podjąć się szczegółowych badań na ten temat, wykonać pomiary georadarem i rozwiać wątpliwości w tej kwestii.

- Dla mnie priorytetem jest zbadanie Bazyliki Mniejszej pod kątem tego, czy kościół stoi na miejscu wczesnogotyckiej, czy wczesnoromańskiej świątyni. Z niemieckich kronik wynika, że w okresie międzywojnia odkryto tutaj 3 romańskie apsydy, co wskazywałoby na potwierdzenie jednej z tez. Są także przesłanki, które mówią o tym, że wcześniej mogła tutaj stać pogańska świątynia, czczona przez Słowian zamieszkujących w pobliżu rzeki Strzegomki – tłumaczy Krzysztof Kaszub.

Zakres badań ma obejmować bezinwazyjne pomiary georadarem oraz skan laserowy całej Bazyliki Mniejszej. Krzysztof Kaszub uzyskał niezbędne pozwolenie, ale brakuje mu środków na pokrycie prac diagnostycznych.

- Prace związane ze skanem georadarem i laserem to koszt od 2000 do 2500 zł. Jest to bardzo duża kwota i tym samym proszę lokalnych przedsiębiorców, ale i osoby prywatne o wsparcie finansowe. Efektem badań będzie publikacja, która jest już na ukończeniu, a nie omieszkam w niej uhonorować mecenasów tego przedsięwzięcia specjalnym podziękowaniem – dodaje Krzysztof Kaszub.

Pozostaje zatem trzymać kciuki za planowane badania i mieć nadzieję, że nowe odkrycie Krzysztofa Kaszuba ponownie rozsławi Strzegom, jak stało się to w przypadku odkrycia obozu pracy przymusowej "Gräben" w dzielnicy Graby.

AKTUALIZACJA:

Od 23 września ruszyła zrzutka na badania georadarem. Oto LINK
2021-09-22 18:23 1075 badania, Bazylika Mniejsza, Strzegom, Krzysztof Kaszub

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.

Komentarze na fb