Zdążyć przed rakiem piersi [FOTO]

7 maja w Sali Konferencyjnej UM w Strzegomiu odbyło się spotkanie informacyjno-edukacyjne, dotyczące realizacji programu profilaktyki raka piersi. Z mieszkankami regionu spotkał się personel medyczny Specjalistycznego Szpitala im. dra Alfreda Sokołowskiego w  Wałbrzychu, który prócz wykładu i warsztatów zaprosił na bezpłatne badania mammograficzne.

Spotkanie otworzył wykład i prezentacja multimedialna Elżbiety Cichoń, która jest Amazonką i pracuje na Oddziale Chirurgii Onkologicznej i Urologii w wałbrzyskim szpitalu. Głos zabrał także dr n. med. Paweł Pyka, który namawiał do systematycznych badań i przedstawił szanse wyleczenia nowotworu piersi we wczesnych stadiach choroby.

- Każda kobieta, która skończyła 20 lat, mimo niskiego ryzyka zachorowania na raka powinna raz w roku zrobić USG piersi. Jest to badanie nieinwazyjne, niebolesne i nie dające efektów ubocznych. Natomiast kobiety które są w grupie najwyższego ryzyka, czyli między 50, a 69 rokiem życia powinny raz na 2 lata zrobić mammografię. Wówczas jesteśmy w stanie wykryć nowotwory we wczesnym stadium, które dają gwarancję wyleczenia choroby – tłumaczy dr n. med. Paweł Pyka, ordynator Oddziału Chirurgii Onkologicznej i Urologii Specjalistycznego Szpitala im. dra Alfreda Sokołowskiego w Wałbrzychu.

Guzek, zaburzenia w kształcie piersi, czy wyciek z brodawki sutkowej to alarmowe sygnały, które powinny skłonić kobietę do skorzystania z porady lekarza, ponieważ im wcześniej wykryty nowotwór, tym większa szansa na wyleczenie.

Przedstawiciele ze Specjalistycznego Szpitala im. dra Alfreda Sokołowskiego w Wałbrzychu poprowadzili także warsztaty na fantomach, podczas których uczestniczki miały szansę nauczyć się prawidłowo badać piersi i wyszukiwać ewentualne zmiany. W trakcie spotkania można było umówić się na bezpłatne badanie mammograficzne.

2019-05-07 21:18 2296 rak piersi, profilaktyka raka piersi, Paweł Pyka

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.

Komentarze na fb