.
.

Wraca temat nowych mieszkań w Strzegomiu

O planie współpracy Spółdzielni Mieszkaniowej w Świebodzicach wraz z gminą Strzegom pisaliśmy w połowie sierpnia 2018 roku. Współpraca miała być alternatywą dla programu Mieszkanie Plus, który stanął w miejscu. Teraz pojawiło się więcej konkretów.

Według deklaracji Elżbiety Krzan, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej w Świebodzicach nowe mieszkania mają powstać w ramach programu Społecznego Budownictwa Czynszowego, w którym spółdzielnie mogą starać się o preferencyjne kredyty na finansowanie mieszkań lokatorskich.

Mieszkania nie będą jednak dla wszystkich. Kryterium będzie aktualny dochód rodziny, ale i wkład własny w wysokości 30% wartości lokalu.

Wiemy co i za ile

Spółdzielnia oszacowała koszt rynkowy metra kwadratowego mieszkania na kwotę 3.600 zł. Oznacza to, że w przypadku 50 metrowego lokalu, jego wartość wyniesie 180 tys. zł. Aby otrzymać klucze trzeba będzie zatem wnieść wkład własny wysokości 54 tys. zł (30% wartości mieszkania). Spłata pozostałej kwoty 126 tys. zł byłaby rozbita na 360 miesięcznych rat (okres 30 lat) i wynosiłaby 528,50 zł miesięcznie (rata kapitału z odsetkami). Do tego dochodzą opłata eksploatacyjna i za energię cieplną, co dałoby w sumie 828,50 zł miesięcznie.

Z tych wyliczeń wynika, że prócz wpłaty 30% wartości mieszkania, lokatorzy płaciliby kwotę 16,57 zł za metr kwadratowy mieszkania przez okres 30 lat. Warto pamiętać o dodatkowych opłatach, jak choćby za wodę, ścieki, wywóz odpadów czy sprzątanie klatek.

Na parterze mieszkania chronione

Wstępnie mówiło się o lokalizacji budynku w okolicach ul. Krótkiej, a teraz mówi się o ul. Armii Krajowej w Strzegomiu. Włodarze gminy Strzegom oddając teren pod budowę Spółdzielni Mieszkaniowej chcą w zamian lokali, które byłyby przeznaczone na mieszkania chronione.

Inwestycja ma ruszyć w przyszłym roku, pod warunkiem wystarczającego zainteresowania ze strony potencjalnych lokatorów. Czy jednak propozycja będzie wystarczająco atrakcyjna, okaże się niebawem. Spółdzielnia prowadzi aktualnie nabór podań.

Źródło: pixabay.com
2018-12-01 18:59 2244 Mieszkania w Strzegomiu, Mieszkanie Plus, Spółdzielnia Mieszkaniowa w Świebodzicach

Komentarze

~Fanfaron

Noo ceny trochę z kosmosu. Jedna z firm polskich wycenia dom jedno rodzinny na 220 - 260 tys. zł stan deweloperski. Pow. użytkowa 73 m2 z możliwością adaptacji poddasza 48 m2. Ale trzeba mieć działkę pod budowę. A ta też kosztuje 40 do 80 tys. Ale to jednak dom, nie w bloku mieszkanie.

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.

Komentarze na fb