V Otwarte Mistrzostwa Polski w Taekwon-do [FOTO]

28 kwietnia na hali OSiR w Strzegomiu odbyły się V Otwarte Mistrzostwa Polski w Taekwon-do. Po sukcesach z lat poprzednich, zawody skupiły uczestników w różnych grupach wiekowych z najodleglejszych zakątków kraju. Organizatorem mistrzostw było Polskie Zrzeszenie Taekwon-do ITF HQ Korea / UITF / OPEN ITF.

- W 2016 roku otrzymaliśmy możliwość zorganizowania I Otwartych Mistrzostw  Europy Taekwon- do UITF, które odbyły się w Strzegomiu. Sukces powtórzyliśmy w 2018 roku, przez międzynarodową organizację ITF HQ Korea, gdzie cały Strzegom był dosłownie zalany zawodnikami i sympatykami tej sztuki walki – tłumaczy  Wojciech Dolny, prezes Polskiego Zrzeszenie Taekwon-do ITF HQ Korea / UITF / OPEN ITF (IX. Dan Taekwon-do UITF PL-9-1).

Pierwsze ekipy pojawiły się w Strzegomiu wcześnie rano, aby dokonać rejestracji, ważenia i mierzenia zawodników. Co ciekawe, na mistrzostwach pojawili się także zawodnicy pokrewnych sportów.

- Są to zawody otwarte i w związku z tym przyjmujemy także ekipy reprezentujące takie dyscypliny jak kick-boxing, czy karate. Takie organizacje również mogą przywieść swoich zawodników i brać udział w konkurencjach, ale według naszego regulaminu i zasad – mówi Ewa Piastowska, instruktor Polskiego Zrzeszenia Taekwon-do Wojciech Dolny.

Zmagania zawodników rozpoczęły się w samo południe, w grupach wiekowych od najmłodszych do weteranów. Pierwszą konkurencją były softy, czyli walki zawodników miękką tubą, która imitowała kij. Była to rywalizacja na punkty poprzez trafienia w odpowiednie części ciała przeciwnika. W dalszym etapie zawodnicy prezentowali formy, czyli swoje umiejętności w specjalnych układach, adekwatnych do reprezentowanego poziomu.

Po rozbiegowych rywalizacjach przyszedł czas na walki. Widzowie najbardziej żywo reagowali na zmagania zawodników prowadzone w systemach semi-contact i light-contact.

Najbardziej spektakularnym etapem mistrzostw były jednak pokazy technik specjalnych i testy siły, w których doświadczeni zawodnicy rozbijali rękoma i nogami kilka warstw desek.

Teakwon-do to narodowy sport i tradycyjna sztuka walki w Korei , która od kilku lat stała się bardzo popularna także w Polsce. Sztuka walki została stworzona do celów militarnych, a następnie została zaadaptowane do użytku cywilnego. Obecnie taekwon-do jest jedną z pełnoprawnych dyscyplin olimpijskich.

 
2019-04-28 15:20 1833 Mistrzostwa Polski w Taekwon-do w Strzegomiu

Komentarze

~Dorota

Jak zawsze super Zawody i organizacja.

~Emeryt

Taekwondo jest dyscypliną olimpijską, ale w innej odmianie - World Taekwondo, czyli WT. Obie odmiany różnią się dosyć wyraźnie nawet dla laika.

~Saseong

Wersja olimpijska to World Taewkon-do Federation - czyli WTF. Wersja tradycyjna to International Taekwon-do Federation - czyli ITF. Pozdrawiam.

~Emeryt

Nazwa WTF została jakiś czas temu zmieniona na WT i obecnie ten skrót jest używany przez olimpijskich taekwondoków. Obie odmiany mają swoją tradycyjną wersję, ale ITF, reprezentowany w Polsce przez kilka odłamów, jest nieolimpijski.

~Vernell

Hello! Do you use Twitter? I'd like to follow you if that would be ok. I'm definitely enjoying your blog and look forward to new posts. jv (excellentsexvideosvmwxo.blogspot.Com)

Hello! Do you use Twitter? I'd like to follow you if that would be ok. I'm definitely enjoying your blog and look forward to new posts. jv (excellentsexvideosvmwxo.blogspot.Com)

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.

Komentarze na fb