Reklama


Reklama


Reklama

Upamiętnili więźniów stalinowskiego obozu pracy w Rusku [FOTO]

Piątkowe sympozjum popularno-naukowe w Jaroszowie oraz niedzielne uroczystości pod obeliskiem w Rusku upamiętniły więźniów stalinowskiego obozu pracy. Oba wydarzenia odbyły się w ramach XX Spotkań Religijno-Patriotycznych.
 
W konferencji, która się odbyła się 15 września br. w jaroszowskim Zespole Szkolno-Przedszkolnym, wziął udział mjr Tadeusz Kazimierz Mróz, były więzień obozu w Rusku. W przejmujących słowach opowiedział historię funkcjonowania komunistycznego łagru, istniejącego na terenie gminy Strzegom w latach 1948-1956.

Mjr Tadeusz Kazimierz Mróz wielokrotnie podkreślał, że ceną za walkę o demokratyczną Polskę były surowe wyroki  m.in. w obozie pracy, w Rusku. – Jest to miejsce kaźni tych, którzy w latach okropnego komunizmu zapragnęli wolnej, demokratycznej Polski. Ci ludzie w zamian za to, że chcieli coś zrobić dla ojczyzny, otrzymali najwyższe wyroki – mówi Tadeusz Kazimierz Mróz.

Niedzielne uroczystości rozpoczęły się od popołudniowej mszy świętej w kościele filialnym p.w. św. Piotra i Pawła w Rusku. Liturgię poprowadzi bp Adam Bałabuch. Następnie uczestnicy przeszli pod obelisk, poświęcony więźniom politycznym obozu pracy. Tam  m.in. przedstawiciele Zarządu Głównego Ruchu Wolnych Demokratów, wiceminister klimatu i środowiska – Ireneusz Zyska, wicemarszałek dolnośląski – Grzegorz Macko, samorządowcy i reprezentanci szkół z gminy Strzegom złożyli wieńce oraz znicze. Wartę przy pomniku pełnili żołnierze z 3. Brygady Radiotechnicznej z Wrocławia.
2023-09-17 17:28 537 Rusko, Jaroszów, uroczystości, obóz pracy, Spotkania Religijno-Patriotyczne

Komentarze

~magaa

A nie można było po prostu napisać, że 17 września ruscy napadli na Polskę, czy tej rocznicy nie obchodzimy?!

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.

Komentarze na fb