Szlakiem zapomnianych stacji [FOTO]

W Strzegomiu były zlokalizowane, aż trzy dworce kolejowe. Stacja Strzegom jest nadal używana w ruchu pasażerskim i towarowym, a przez dwie pozostałe przejeżdżają jedynie pociągi towarowe. Mowa o stacji Strzegom Miasto i stacji Grabina Śląska.

Stacja Strzegom została oddana do użytku 16 grudnia 1856 roku i jest jednym z najstarszych tego typu obiektów na Dolnym Śląsku. Obiekt tętni życiem do dnia dzisiejszego, niestety podobnego losu nie podzieliły stacje Strzegom Miasto i Grabina Śląska.

Dworzec Strzegom Miasto jest jednym z dwóch w skali województwa, które mają zlokalizowane dworce i perony na estakadzie. Stację otwarto w 1890 roku na krańcu estakady kolejowej otaczającej miasto od południa, wzdłuż murów obronnych.
Kolejnym z miejsc, nadal "pachnącymi" historią jest stacja Grabina Śląska. Obiekt jest obecnie całkowicie zdegradowany, mimo że zespół dworca został wpisany do rejestru zabytków.

Czy oba obiekty doczekają się remontu i będą jeszcze "perełkami" szlaków kolejowych? Tego nie wiadomo, jednak z pewnością obiekty są świadkami ruchu pociągów towarowych i pozostaje mieć nadzieję, że w przyszłości ujrzą także składy pasażerskie. Póki co, zapraszamy na wycieczkę po trzech obiektach, dzięki fotografiom Sebastiana Tynieckiego.

Fot.: Sebastian Tyniecki

 
 

 

2020-05-28 19:14 1638 stacja Strzegom, Strzegom Miasto, Grabina Śląska, Sebastian Tyniecki

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.

Komentarze na fb