Święto Plonów w Strzegomiu [FOTO]

Dziękczynienie za zebrane plony, radość z owoców ciężkiej pracy i szacunek dla tradycji tworzyły atmosferę tegorocznych Dożynek Gminnych w Strzegomiu. Oprócz imponujących wieńców, ceremoniału przekazania chleba i występów zespołów muzycznych, powodzeniem cieszyły się stoiska sołectw z uginającymi się od jedzenia stołami.

Dożynki to jeden z najpiękniejszych dni w kalendarzu rolników, który jest okazją do podziękowania za udane plony i zbiory. Jest to także doskonała okazja do tego, żeby przypomnieć, co człowieka łączy z przyrodą i co zawdzięcza naturze. Święto oznacza także początek odpoczynku po sezonie ciężkiej pracy.

Tegoroczne uroczystości dożynkowe rozpoczęły się 5 września od mszy św. w Bazylice Mniejszej. Następnie korowód z wieńcami i bochnami chleba wyruszył do Rynku, gdzie odbył się ceremoniał dożynkowy z udziałem zespołu folklorystycznego Kostrzanie.
 
Sporym zainteresowaniem cieszyły się stoiska sołectw z gminy Strzegom oraz lokalnych producentów w ramach I Jarmarku Granitowego Szlaku, zorganizowanego przez Lokalną Grupę „Szlakiem Granitu”. Tym samym nie zabrakło pierogów, bigosu, wędlin, miodów, serów, przetworów z owoców i warzyw. Dopełnieniem były domowe wypieki – ciasta i chleby.

Na scenie od godziny 12.00 prezentowały się zespoły ludowe z regionu. To jednak nie koniec wydarzeń artystycznych. Gwiazdą wieczoru będzie formacja Łobuzy!
 
2021-09-05 17:17 700 dożynki, Strzegom, Święto Plonów, gmina

Komentarze

~Granit

Wszyscy bez maseczek powinni zostać ukarani. Gdzie jest Strzegomska Policja i Świdnicki sanepid. Tym powinien się ktoś zająć.

~Ryżyk

Oj ~Granit nie mędrkuj. Po co te maski? Pan burmistrz na weekend wygonił wirusa i zabronił mu do miasta wracać. Wirus boi się burmistrza i pozostał po za rogatkami miasta. O i taka to prawda, ministra Niedzielskiego, o pandemii.

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.

Komentarze na fb