Reklama


Reklama


Reklama

Strzegomska wigilia z „Mazowszem” [FOTO]

Stoły z wigilijnymi potrawami, życzenia i wspólne kolędowanie z Państwowym Zespołem Ludowym Pieśni i Tańca "Mazowsze" im. Tadeusza Sygietyńskiego oraz Zespołem Folklorystycznym „Kostrzanie” tworzyły historię „I Bożonarodzeniowego Spotkania Mieszkańców gminy Strzegom”, które odbyło się 19 grudnia.

Jerzy Waldorff, wybitny krytyk muzyczny, nazwał „Mazowsze” perłą w koronie Rzeczypospolitej. To stwierdzenie  najpełniej oddaje rangę i wartość Zespołu, który od ponad 60 lat porywa publiczność na całym świecie, pełniąc zaszczytną funkcję Ambasadora Polskiej Kultury. Nie było inaczej podczas wizyty „Mazowsza” w Strzegomiu.

- Byliśmy świadkami występu ponad 90 członków Zespołu, którzy prócz tego, że śpiewali, także grali - mówi Wioletta Urban-Smagłowska, naczelnik Wydziału Kultury, Sportu i Promocji UM w Strzegomiu. - To ogromne wydarzenie, którego jeszcze w Strzegomiu nie było. Mieliśmy okazję pochwalić się także tym, co nasze i bliskie sercu – Zespołem Folklorystycznym „Kostrzanie”.

Prezentowane kolędy i Pastorałki w wykonaniu solistów, chóru i orkiestry Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze” były nastrojowymi interpretacjami znanych i lubianych utworów, ale w tradycyjnej wersji. Mieszkańcy mieli także możliwość usłyszenia utworów mniej popularnych, jak chociażby „Serca ludzkie się radują” czy „Święta Panienka”. Choć opowiadały o tym samym wydarzeniu, były tak różne, że w jednych rozbrzmiewał rytm mazura czy oberka, w innych poloneza, jednak w większości słychać było radość, ale i zadumę.

Przed występem obu zespołów przy Bazylice Mniejszej w Strzegomiu odbyła się także miejska wigilia, na której nie zabrakło potrwa i świątecznych życzeń.

- Po raz pierwszy tworzyliśmy nową historię spotkań wigilijnych dla mieszkańców  gminy Strzegom. Były pierogi, śledziki, barszcz czerwony i makowce, które serwowały panie z kół gospodyń wiejskich i sołectw z gminy Strzegom. Były to smaki, które znamy z rodzinnych domów, dzieciństwa, a kojarzące się jednoznacznie ze świętami Bożego Narodzenia - dodaje Wioletta Urban-Smagłowska.

Nie zawiedli mieszkańcy, którzy przybyli na wspólne spotkanie i nadali niepowtarzalny klimat zwiastujący nadchodzące święta.

2018-12-19 20:51 2679 Mazowsze, Kostrzanie, wigilia w Strzegomiu

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.

Komentarze na fb