Reklama


Reklama


Reklama

Strzegomscy wolontariusze oddali już ponad 100 litrów krwi!

Dobrowolne oddawanie krwi jest nieocenionym sposobem na ratowanie życia i poprawy zdrowia innych ludzi. Strzegomscy wolontariusze mają tego pełną świadomość, dlatego po raz kolejny podzielili się tym najcenniejszym darem. 21 listopada podczas zbiórki w mobilnym krwiobusie oddali ponad osiem litrów krwi, a od początku roku w jedenastu zbiórkach - ponad 100 litrów.

We wtorek zaparkowany na parkingu Ośrodka Sportu i Rekreacji krwiobus odwiedziły 23 osoby, a 18 z nich zasiliło bank Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

Lekarka Aleksandra Banera przeprowadzająca badania dawców w strzegomskim krwiobusie tłumaczy, na czym polega kwalifikacja przed oddaniem krwi. – W krwiobusie wykonuje się podstawowe badanie krwi, badanie osłuchowe płuc, przeprowadza się wywiad medyczny dotyczący chorób przewlekłych, przyjmowanych leków, przebytych zabiegów. Mierzone jest tętno, ciśnienie, rytm serca i na tej podstawie kwalifikujemy dawcę. Dyskwalifikuje katar, kaszel, ból gardła czy też osoba z tego typu infekcją w domu, co jesienią zdarza się bardzo często – dodaje medyczka.

Dawcy krwi wiedzą, że nie ma cenniejszego podarunku od tego, który można przekazać zupełnie bez ponoszenia kosztów. Oddając jedną jednostkę krwi, można uratować życie aż trzech osób. Oddając krew 4 lub 6 razy do roku, można  pomóc nawet 24 osobom.

Kolejna zbiórka krwi w Strzegomiu odbędzie się 11 grudnia w domu parafialnym przy ul. Kościuszki.
2023-11-21 14:33 355 zbiórka krwi, krew, Strzegom, OSiR,

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.

Komentarze na fb