Strzegom w latach PRL [FOTO]

Okres od 1951 do 1980 roku to czas rozbudowy Strzegomia. Powstało wówczas wiele budynków, szkół, pawilonów handlowych i zakładów przemysłowych. Niektóre obiekty powstały od podstaw, a inne zostały zaadaptowane. Niezmiennie sentymentalna jest jednak podróż do „tamtych” czasów.

Wizytówką Strzegomia w czasach PRL, prócz kamieniołomów i Zakładów Kamienia Budowlanego były także Zakłady Mechanizacji Budownictwa "Zremb", Zakłady Roszarnicze "Konpar", Zakłady Wyrobów Papierniczych, czy Dolnośląskie Zakłady Obuwnicze "Dolbut".

W 1976 roku powstał Dom Handlowy Kłos, w którym zaopatrywali się nie tylko Strzegomianie, ale i mieszkańcy Żarowa, Jaworzyny Śląskiej, Świebodzic czy Świdnicy poszukujący towarów, których brakowało w ich miejscowościach.

Zakłady Wyrobów Papierniczych w Strzegomiu były znane dzieciom i dorosłym w regionie i Polsce, za sprawą artykułów papierniczych: zeszytów, brulionów czy dzienniczków ucznia. Na niektórych okładkach widniały dumnie elementy architektury miasta. Ciekawostką jest, że temat strzegomskich brulionów wspominał nieżyjący już Grzegorz Miecugow, w które wpisywał wyniki meczów piłkarskich. Krzysztof Skiba z zespołu Big Cyc w jednym z wywiadów prasowych wyznał, że napisał kiedyś skargę do strzegomskiej fabryki. Chodziło o dzienniczki ucznia, które wg niego miały za mało miejsca przeznaczonego na wpisywanie uwag.

Fot. www.polska-org.pl / www.fotopolska.eu
Źródło: www.polska-org.pl / www.fotopolska.eu
2018-12-02 10:36 6579 Strzegom, PRL, stare zdjęcia Strzegomia

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.

Komentarze na fb