.
.

Strzegom sercem międzynarodowego folkloru [FOTO]

8 sierpnia rozpoczął się oficjalnie XXVIII Międzynarodowy Festiwal Folkloru w Strzegomiu. Na scenie pojawili się artyści z Polski, Bułgarii, Chile, Czech, Gruzji, Irlandii, Kolumbii, Słowacji i Ukrainy. To jednak dopiero przedsmak wydarzeń, bo przed widzami koncert galowy, kapel i gwiazd tegorocznego festiwalu - Sarsy i Kayah.
 
Pierwsze zespoły przyjechały do Strzegomia już 5 sierpnia i promowały się w miejscowościach gminy tj. Olszanach, Tomkowicach i Rogoźnicy.

- 7 sierpnia mieliśmy okazję obejrzeć prezentację pięciu zespołów zagranicznych podczas Wieczoru Narodowego w Kostrzy. Jest to tradycja sięgająca samego początku festiwalu, ponieważ to właśnie w Kostrzy wszystko się zaczęło. Swoje umiejętności zaprezentował także najnowszy nabór zespołu Kostrzanie. Dzieci przygotowywały się od listopada ubiegłego roku i pokazały bardzo dobry poziom, jeżeli chodzi o umiejętności taneczne – tłumaczy Krzysztof Kalinowski, dyrektor SCK.

Mimo kapryśnej pogody, koncert inauguracyjny rozpoczął się 8 sierpnia o godzinie 19:00 na strzegomskim Rynku od tradycyjnego przywitania zespołów. Na scenie pojawili się artyści z Polski, Bułgarii, Chile, Czech, Gruzji, Irlandii, Kolumbii, Słowacji i Ukrainy. 

- Najwięcej emocji było widać na twarzach widzów podczas występu wokalistek z Ukrainy, które oczarowały publiczność przepięknymi głosami. Dynamikę w tańcu z góralskim akcentem pokazali artyści ze Słowacji, natomiast czymś zupełnie nowym były tancerki z Irlandii, które dosłownie grały butami – dodaje Krzysztof Kalinowski.

Zespół z Gruzji spowodował, że publiczność na chwilę zamarła. Wszystko przez taniec z mieczami, z pogranicza akrobatyki. Barwne stroje i pogodne melodie firmowały natomiast grupę z Kolumbii.

- Wrażenia są nie do opisania, dlatego warto przyjść na Koncert Galowy, który odbędzie się 10 sierpnia o godzinie 20.00 na festiwalowej scenie – zachęca dyrektor SCK.

Imprezy festiwalowe potrwają do 11 sierpnia.

Plan wydarzeń:

9 sierpnia / godzina: 11.00 / Śniadanie na Trawie w ogrodach przy strzegomskiej Bazylice
9 sierpnia / godzina: 21.00 / Koncert Kapel w ogrodach przy strzegomskiej Bazylice
10 sierpnia / godzina: 20.00 / Koncert Galowy na strzegomskim Rynku
11 sierpnia / godzina: 7.00 / Śniadanie z Folklorem na strzegomskim Rynku
11 sierpnia / godzina: 11:30 / Rynek Świata na strzegomskim Rynku
11 sierpnia / godzina: 13:00 / Koncert Zespołów Dolnośląskich w Parku Miejskim
11 sierpnia / godzina: 19:00 / Koncert Sarsy i Kayah na strzegomskim Rynku

Fot. Sebastian Tyniecki

 
2019-08-08 21:34 1035 Międzynarodowy Festiwal Folkloru, 2019, folklor

Komentarze

Dałem ryja w rynku, żeby burmistrzunio się opamietał i ciszę i spokój ludziom z rynku podarował. Ale głos Rycha utonął w hałasie zafundowanym ludziom przez włodarza. Czy on kiedyś zrozumie ludzi z rynku, którzy akceptują jedynie głos Rycha?

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.

Komentarze na fb