Problem gabarytów wraca, jak bumerang! [FOTO]

Stare meble, elektroodpady, a także pozostałości po remontach można dostarczyć i nieodpłatnie pozostawić w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów. Tymczasem wielu mieszkańców gminy Strzegom tzw. gabaryty pozostawia przy altanach śmietnikowych, albo w blokowych piwnicach. Koszty ich uprzątnięcia ponoszą wówczas wszyscy mieszkańcy.
 
- Nagminnie spotykamy się z problemem podrzucania starych mebli, pralek pod boksami śmietnikowymi, albo w częściach wspólnych korytarzy piwnicznych. Dzięki monitoringowi osiedla często udaje nam się ustalić sprawcę, ale jeżeli nie jest to możliwe, wówczas jesteśmy zmuszeni wywieść gabaryty na koszt spółdzielni, czyli mieszkańców – tłumaczy prezes SM w Świebodzicach Elżbieta Krzan i podkreśla, że nie pomagają prośby i apele.
 
Okazuje się, że podobnie jest w całej gminie. Burmistrz Strzegomia wielokrotnie wskazywał problem na antenie Radia Sudety 24 i zarządził akcję monitorowania miejsc, w których uporczywie podrzucane są śmieci.

- Lokalizacja kamer rotacyjnie się zmienia, a miejsca, w których są montowane pozostają tajemnicą. Wiele osób wciąż nie zdaje sobie sprawy z faktu, że wyrzucanie śmieci poza wyznaczonymi do tego miejscami jest karalne. Nie można postawić kanapy obok śmietnika czy altany śmietnikowej, poza terminem wskazanym w harmonogramie, albo ją podrzucić innej wspólnocie i liczyć na to, że ktoś ją wywiezie. Koszty ponoszą wówczas wszyscy mieszkańcy – mówił na radiowej antenie Zbigniew Suchyta burmistrz Strzegomia.

Przypominamy, że na terenie gminy Strzegom działa Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów (PSZOK), na którym od poniedziałku do piątku można legalnie i bez dodatkowych opłat pozostawić opony, gruz, meble i elektrośmieci, a tym samym uniknąć przykrych konsekwencji i wysokich kar grzywny, wynikających z wyrzucania śmieci poza wyznaczonymi do tego miejscami.
2021-10-14 14:41 382 gabaryty, śmieci, PSZOK

Komentarze

~Lucyna

Nie kazdy ma mozliwosc wywiezienia smieci wielogabarytowych czy ekektrosmieci...Kiedys robily to sluzby porzadkowe raz na dwa czy trzy miesiace a teraz nie ma nic na ten temat w hormonigramach wywozu smieci ...

~Qwert

Kto ma czas wywieźć śmieci jak punkt odbioru czynny jest do 15? Normalni ludzie wtedy pracuja

~Marian

Dobrze że jeszcze kubla sam nie muszę zawieść. Pieniążki za odbiór sie bierze A każe samemu wozić. Niesamowite

~Dwa oka

To, że jesteśmy społeczeństwem śmieciarzy i dbamy o czystość tylko do własnego progu, to fakt bezsporny. To, że nie obchodzi nas co dzieje się z czystością w częściach wspólnych naszych budynków, w których mieszkamy, to też fakt. Po za drzwiami naszych mieszkań może być totalny syf i nikomu to nie przeszkadza, możemy ten brud omijać przeskakiwać odgarnąć nogą, bo to przecież nie nasze. Ale z drugiej strony, patrząc na całe to zjawisko, dochodzę do wniosku, że cała ta ustawa śmieciowa jest do bani, że nic dobrego nie wniosła do utrzymania porządku w gminach. Ludzie są nie edukowalni i ustawa w takiej formie się nie sprawdziła. Tu potrzebna jest interwencja gminy i zdecydowane działanie. Indywidualne podejście do sprawy do problemu. W jednym przypadku pomoc, w innym karanie wysokimi grzywnami. Pomoc tym mieszkańcom którzy mają problemy z różnych względów, z wywozem gabarytów. W innym przypadku kiedy brudas zanieczyszcza otoczenie a jest młody sprawny i stać go na wywiezienie, to karać za podrzucanie odpadów. Tylko kto zmusi urzędników do opuszczenia biurka i wyjścia w teren? Lepiej wrzucić wszystkich do jednego wora powiesić kamery z czego nic nie wynika i nikogo nie złapano i nie ukarano.

https://radiosudety24.pl/czyste-powietrze-w-miastach-do-2030-roku-a-na-ternach-wiejskich-do-2040-roku-audio-wideo,a1530

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.

Komentarze na fb