Policja ostrzega przed zimą na drogach!

Aby pierwszy śnieg nie był dla kierowców zaskoczeniem, już jesienią warto zadbać o przygotowanie pojazdu do sezonu zimowego. Należy także dostosować styl jazdy do panujących warunków na drodze, bo od tego zależy bezpieczeństwo nasze i innych uczestników ruchu.

- Zimowe warunki wymagają od nas nie tylko większej wyobraźni i refleksu na drodze, ale także specjalnego przygotowania pojazdu – mówi st. sierż. Magdalena Ząbek – oficer prasowy KPP Świdnica. – Warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach: wymienić opony na zimowe, sprawdzić oświetlenie pojazdu, stan płynów i akumulator.
 
Dlaczego warto wymienić opony?

Opony letnie i zimowe różnią się od siebie nie tylko składami mieszanek, ale także wzorami bieżników. Opony zimowe mają szersze rowki centralne i kilkakrotnie więcej poprzecznych nacięć bieżnika, czyli tzw. lameli. Inna budowa ma na celu szybsze i skuteczniejsze odprowadzanie wody i błota pośniegowego oraz zapewnienie lepszej przyczepności na śniegu.

- Bieżnik opon zimowych jest bardziej ponacinany w stosunku do bieżnika opon letnich. Nie da się ukryć, że opony zimowe zwiększają bezpieczeństwo podczas jazdy w zimowych warunkach. Objawia się to zwłaszcza w skróconej drodze hamowania, aniżeli hamowanie w tym samych warunkach jadąc na oponach letnich – tłumaczy Magdalena Ząbek.

Sprawne oświetlenie i akumulator to podstawa zimą!

Jesień i zima to czas kiedy słońce zachodzi bardzo wcześnie, dlatego należy pamiętać o kontroli oświetlenia przed wyruszeniem w drogę. Warto także mieć ze sobą zapasowy zestaw żarówek, ponieważ niskie temperatury skracają ich żywotność i są bardziej podatne na przepalenie.

Wysłużony i nie ładowany akumulator może odmówić posłuszeństwa, kiedy temperatury spadną poniżej zera w najmniej oczekiwanym momencie. Kierowcy powinni także kontrolować stan płynów w silniku, w tym do spryskiwaczy, który powinien być przystosowany do niskich temperatur.

Wszystkie te czynności, każdy kierowca może zlecić w stacji obsługi pojazdów, czy u mechanika – da mu to większą pewność, że jego auto jest przygotowane na spadki temperatur i opady śniegu.

Warto tankować do pełna i mieć termos z herbatą
 
Na koniec, przed wyjazdem w długą podróż warto zatankować pojazd do pełna, aby w razie przymusowego postoju móc mieć włączone ogrzewanie. Termos z ciepłymi napojami może być także nieoceniony w takiej sytuacji, zwłaszcza kiedy podróżują z nami dzieci.
Źródło: policja.pl
2020-11-30 09:25 1072

Komentarze

~Posłuchaj proszę

Przyjaźń, Charyzma, Szacunek, Kompetencja, Pasja, Współpraca .............. https://youtu.be/wisOIodsOQU

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.

Komentarze na fb