„Ojcowie Niepodległości” w Strzegomiu

Z okazji rocznicy 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, w Centrum Aktywności Społecznej „Karmel” w Strzegomiu odbył się wernisaż wystawy pn. „Ojcowie Niepodległości”. Uroczystego otwarcia dokonał dr Marek Gadowicz z Instytutu Pamięci Narodowej.

28 września Strzegomianie mieli okazję wysłuchać wykładu inauguracyjnego i poznać postaci: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego oraz Ignacego Daszyńskiego, jako „Ojców Niepodległości”.

- Byli to artyści, dyplomaci, żołnierze, politycy, ale także działacze społeczni, których różniły poglądy,a łączyła myśl o ojczyźnie, której nie było ponad 120 lat - mówi dr Marek Gadowicz - przedstawiciel IPN, Oddział we Wrocławiu. – Mimo różnic potrafili się zjednoczyć wokół jednego, nadrzędnego celu, jakim była droga do niepodległości. Tą drogą poprowadzili innych Polaków ku wolności i pokazali światu, że można to osiągnąć przez nieustępliwość i miłość do ojczyzny.

Elementy wystawy, prócz wizerunku „Ojców Niepodległości”, prezentują oś czasu ukazującą najważniejsze wydarzenia procesu odbudowy państwowości, a także przedruki stron Monitora Polskiego z pierwszych dni niepodległości.

Wystawa w Centrum Aktywności Społecznej „Karmel” w Strzegomiu będzie dostępna do 19 października 2018 roku. W listopadzie ekspozycja będzie miała swój ciąg dalszy na strzegomskim Rynku.

Autorami wystawy są dr Zofia Fenrych oraz Mateusz Lipko.


2018-09-29 18:49 1777 IPN Ojcowie Niepodległości Marek Gadowicz

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.

Komentarze na fb