Reklama


Reklama


Reklama

Odbudowa baszty zakończona „pod klucz” [FOTO]

Kilka dni temu zakończyła się rewitalizacja dzielnicy Graby i Parku Miejskiego w Strzegomiu. Pośród wielu etapów, najbardziej spektakularnym okazała się odbudowa zabytkowej bastei, która ma pełnić funkcję wystawienniczą i być atrakcją turystyczną Strzegomia.

- Podjęte działania rewitalizacyjne dotyczyły drugiego pierścienia murów obronnych, który powstał około 1475 roku, czyli w tym samym czasie, kiedy zbudowano basteje obronne – mówi Tomasz Smagłowski, przewodnik miejski i kierownik CAS „Karmel” w Strzegomiu. – Odbudowana baszta jest jedną z czterech istniejących na terenie miasta. Warto wspomnieć, że kaplica św. Antoniego jest jedną z bastei, która kiedyś była częścią systemu obronnego, a dziś pełni rolę sakralną.

W 1823 roku podjęto decyzję o rozebraniu fortyfikacji obronnych miasta, a teren po nich został splantowany i powstały tam tereny zielone. Namacalne pozostałości po dwóch kolejnych bastejach można znaleźć na plantach strzegomskich wzdłuż ulicy Kamiennej oraz w okolicy ulicy Dolnej.

Baszta ma szansę stać się jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych dla mieszkańców i gości. Budowla będzie miała funkcję wystawienniczą, a jednocześnie będzie siedzibą dla Bractwa Rycerskiego Joannitów Strzegomskich, wpisującego się w historię miejsca przez fakt, że to właśnie Joannici zainicjowali budowę systemu obronnego miasta.


2019-07-13 20:38 4316 basteja, baszta obronna, Strzegom

Komentarze

~zojka

Nie jestem mieszkanką Strzegomia, ale czy trzeba nią być, żeby móc zobaczyć coś tak pięknego. Połączenie żelaza, drewna i cegły. Połączenie znakomite, a efekt? jeszcze bardziej znakomity. Pozdrawiam pomysłodawców i wykonawców. Jak to mówił Pan Kusy z serialu,,Ranczo,,? Gdybym nosiła kapelusz na głowie, to bym go teraz zdjęła.

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.

Komentarze na fb