Od soboty maseczki obowiązkowe na ulicy!

Premier Mateusz Morawiecki wydał decyzję, że od soboty 10 października teren całego kraju będzie objęty żółtą i czerwoną strefą. Żaden z powiatów w województwie dolnośląskim nie został zakwalifikowany do strefy czerwonej.

W żółtej strefie maski będziemy nosić nie tylko w pomieszczeniach, ale także na ulicach. Do tej pory obowiązek zakrywania ust i nosa dotyczył między innymi komunikacji publicznej, urzędów czy sklepów.

Zwolnione z obowiązku noszenia maski będą osoby posiadające orzeczenie lekarskie lub dokument potwierdzający całościowe zaburzenia rozwoju, zaburzenia psychiczne, niepełnosprawność intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym albo głębokim lub trudności w samodzielnym zakryciu lub odkryciu ust lub nosa.

W imprezach okolicznościowych będzie mogło uczestniczyć 75 osób.

Zakrywać nosa i usta, zgodnie z najnowszym rozporządzeniem, nie trzeba będzie na terenie lasów, parków, zieleńców, ogrodów botanicznych, ogrodów zabytkowych oraz na plaży, gdyż są to miejsca o podobnym charakterze.

Imprezy sportowe i kulturalne będą mogły się odbywać z udziałem 25 procent publiczności, przy czym widzowie muszą mieć obowiązkowo maseczki. 75 procent obłożenia może być na basenach i aquaparkach. W wesołych miasteczkach i parkach rozrywki musi zostać zapewnione 10 metrów kwadratowych na 1 osobę a w siłowniach i klubach fitness 7 metrów kwadratowych na osobę.

Strefa czerwona

Nie wszędzie jednak będzie obowiązywać strefa żółta. Wyjątek stanowi sześć miast i 32 powiaty, które znajdą się strefie czerwonej. Tam obostrzenia są bardziej rygorystyczne. Na razie żaden z powiatów w województwie dolnośląskim nie został zakwalifikowany do strefy czerwonej.

Fot. pixabay.com
2020-10-09 07:25 546 koronawirus, obostrzenia, strefa żółta, maseczki na ulicach

Komentarze

~Strzegom

To gdzie teraz urzędnicy będą palić papierosy? Bo robili to za urzędem a w maseczkach nie da rady.

~Pinokio

Nie ma się co go bać (tego wirusa) on jest w odwrocie. Tak nie dawno krzyczał premier kłamczuszek. To po kiego nam maseczki? Się pytam.

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.

Komentarze na fb