Od przyszłego roku podatek od nieruchomości wzrośnie o 8%

24 listopada na sesji Rady Miejskiej w Strzegomiu rajcowie jednogłośnie podjęli uchwałę w sprawie określenia stawek podatku od nieruchomości. Te od przyszłego roku wzrosną o 8 %.  Burmistrz Zbigniew Suchyta podliczył, że pozwoli to na zwiększenie budżetu o ponad  1,5 mln zł.

Burmistrz Zbigniew Suchyta dodaje, że do tej pory poziom inflacji miał wpływ na wzrost stawek podatku od nieruchomości w gminie Strzegom. Na szczęście w obecnej sytuacji nie wzięto jej pod uwagę, jako wskaźnika wzrostu stawek.

Z uzasadnienia projektu uchwały Rady Miejskiej w Strzegomiu w sprawie określenia stawek podatku od nieruchomości wynika, że stawka podatkowa od budynków lub ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej ulegnie wzrostowi z 25,63 zł na 27,68 zł tj. 2,05 zł. Na niezmienionym poziomie pozostawiono stawkę podatku od budowli związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. O 8 groszy wzrośnie stawka podatku dotycząca gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.

W odniesieniu do gruntów pozostałych zastosowano stawkę 0,45 zł, tj. o 16 groszy niższą od górnej granicy wskazanej w Obwieszczeniu Ministra Finansów z dnia 28 lipca 2022 roku w sprawie górnych granic stawek kwotowych podatków i opłat lokalnych na rok 2023.  Od budynków mieszkalnych zastosowano stawkę o 14 groszy niższą od górnej granicy. Zmniejszeniu o 40 groszy uległa stawka podatku od budynków pozostałych. Kolejny rok z rzędu utrzymana została znacznie obniżona stawka dla komórek i budynków składowych (o 4,57 zł niższa od maksymalnej).

Stawki na maksymalnym poziomie ustalono m.in. dla budynków lub ich części związanych z udzielaniem świadczeń zdrowotnych czy obrotem kwalifikowanym materiałem siewnym. Dotyczy to również gruntów pod wodami powierzchniowymi i sztucznymi zbiornikami.

Fot.: FB/Zbigniew Suchyta
2022-11-24 18:43 351 podatek od nieruchomości, Strzegom, Rada Miejska, sesja

Komentarze

~Szpunti

Brawo Zbysiu , Podnoś wodę podatki a będziemy wpierXXXXc pasztety a wy jako wielka władza będzie oddawac mocz i kał w hotelach za Nasze ! Banda i grono pedagogiczne i folklor ze Strzegomia z Marczake.. zrobili, A Marczak był największym lamusem w szkole! A teraz do władzy Się pcha ! Pan M.. Brawo Strzegomianie Marcza. Na burmistrza a Suchyta będzie manipulował swoim żołnierzykiem Z poważaniem MaSz.

~Strzegomiak

No trza mieć pieniądze na pomniki skwery co by się władzy przypodobać .... Przecież Ireneusz musi się u nas w mieście lansowac

~Rower

Nie wiem o co ten szum , przeca burmistrzuniu i viceniuniu odebrali nagrodę brylantowego dzbana czy czegoś takiego, więc ta władza się komuś podoba ... Tylko szkoda że nie mieszkańcom

~Dwa oka

Nie mogło być inaczej. Rada jest po tak takowa, to i uchwała była podjęta jednogłośnie. Kasa musi się zgadzać. To tylko w Strzegomiu jest taka jednomyślność w Wysokiej Radzie. Żeby nie było wśród tych podporządkowanych Burmistrzowi radnych ani jednego sprawiedliwego? Toż to ewenement na skalę kraju. Albo i Europy.

~Qwertyui

Trzech czy czterech radnych z PiSu potrafiło zdobyć głosy pozostałych. Będą wybory to ich się oceni za te pomniki , skwery i różne bajery które robią żeby przypodobać się władzy centralnej. Dlaczego pan panie burmistrzu nie przyzna się ile nas kosztował ten niestrzeżony pomnik i skwer plus cała otoczka. Dlaczego już zapomniano o dolnej i nie sprząta się tak jak w tygodniu poprzedzającym pana imprezę

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.

Komentarze na fb