Niech żyje nam górniczy stan [FOTO]

3 grudnia w strzegomskim Zespole Szkół odbyła się IX akademia z okazji "Dnia Górnika". Tradycyjnym skokiem przez skórę i uderzeniem szpadą w ramię, uczniowie Technikum Górnictwa Odkrywkowego zostali przyjęci w górniczy stan.

Podczas tegorocznych uroczystości, 9 uczniów pretendowało do wstąpienia w szeregi braci górniczej. Pasowania, czyli skoku przez skórę dokonali: Katarzyna Łuszcz, Andrzej Misek, Antonii Larczyński, Stanisław Sitarz i Krzysztof Molenda – zasłużone Stare Strzechy Bractwa Gwareckiego.

- W zawodzie Technik Górnictwa Odkrywkowego kształcimy od 10 lat, przygotowując młodzież do kierowania ruchem zakładów górniczych, ale także dajemy możliwość poznania umiejętności związanych z obróbką kamienia, choćby przez zagraniczne praktyki zawodowe, czy zajęcia praktyczne – tłumaczy Robert Wójtowicz, dyrektor Zespołu Szkół w Strzegomiu.

Po skoku przez skórę, każdy z adeptów otrzymał pamiątkowy dyplom. Na nieposłusznych czekały dyby i „dupochlast”, czyli górnicze straszaki dla plamiących górniczy honor.

Po akademii trwała biesiada z konkursami, tańcami i śpiewami górniczych pieśni.

2019-12-03 13:25 3345 Barbórka, Dzień Górnika, Zespół Szkół w Strzegomiu, Technikum Górnictwa Odkrywkowego

Komentarze

~vinko

Dlaczego naszstrzegom.pl, jako jedyny portal lokalny milczy w sprawie wagi międzynarodowej? Wykazujecie się w ten sposób nierzetelnością dziennikarską. Przecież piszą o tym wszystkie media w Polsce, Niemczech, Austrii...

~Strzegomianin

Jak widzisz vinko nie wszystkie. z drugiej strony dobrze że nie piszą. to żadna promocja dla nas mieszkancow. Wstyd raczej. Chyba że zależy ci na sra...u we własne gniazdo?

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.

Komentarze na fb