.
.

Mimo zagrożenia, stoją na straży porządku i czystości!

Od kilku dni stan zagrożenia epidemicznego w kraju wprowadził wiele ograniczeń w funkcjonowaniu instytucji i firm. Są jednak służby, które muszą pracować mimo zagrożenia. Mowa o opiece zdrowotnej, policji, strażakach, ale także dbających o porządek i czystość - służbach komunalnych.

W czasie potencjalnego zagrożenia epidemią, stabilnie prowadzona zbiórka odpadów, utrzymanie czystości w mieście oraz funkcjonowanie kotłowni wydaje się ważnym zadaniem stojącym przed służbami komunalnymi.

- Ograniczyliśmy w Zakładzie Usług Komunalnych usługi bezpośrednie, stosując się do wytycznych na czas epidemii. Nie zmienia to faktu, że Służby Komunalne pozostają w gotowości. Staramy się utrzymać dotychczasowy standard czystości w mieście. Zamiatamy chodniki, opróżniamy kosze, dbamy o zieleń - tłumaczy Marta Zięba, prezes zarządu Zakładu Usług Komunalnych w Strzegomiu.

Wstrzymanie działań lub praca zdalna nie wchodzą w tej branży w grę.  Pracownicy ZUK-u pełnią dyżury w kotłowni ogrzewającej ponad 700 mieszkań, usuwają bieżące awarie w mieszkaniach komunalnych, prowadzą także PSZOK.

- Najtrudniej zorganizować prace związaną z administracją Cmentarzy Komunalnych i organizacją ceremonii pogrzebowych – prace biura ograniczyliśmy wyłącznie dla osób, które dopełniają formalności związanych z pogrzebem. Apelujemy, by w zgodnie z zaleceniami biskupów, jak i Polskiego Stowarzyszenia Pogrzebowego -  wszystkie uroczystości pogrzebowe odbywały się tylko i wyłącznie na cmentarzu z udziałem najbliższej rodziny - dodaje Marta Zięba.

Specjalistyczne środki ochrony, o które nie jest dziś łatwo, pozwalają na bezpieczne funkcjonowanie ZUK-u. Zarząd stara się jednak na bieżąco realizować zakupy, by utrzymać odpowiedni standard.

- Mamy wsparcie burmistrza oraz prywatnych firm, z którymi współpracujemy. Dziękuję pani Lilianie i panu Grzegorzowi z firmy P.P.H.U. L&G, którzy pomagają nam organizować środki ochrony - mówi prezes ZUK.

Odbiorca odpadów komunalnych - firma Eneris, także wprowadziła środki zaradcze i wypracowała rozwiązania mające na celu zapewnienie nieprzerwanego i bezpiecznego odbierania odpadów komunalnych od mieszkańców gminy Strzegom. Ograniczono np. liczbę pracowników w jednym czasie skierowanych do świadczenia oraz nadano priorytety odbioru poszczególnych frakcji odpadów.

Firma Eneris zaprzestała wykonywania czynności, które nie są bezpośrednio koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa systemu gospodarowania odpadami w gminie tj. – mycia pojemników, dostawiania i wymiany pojemników, odbierania odpadów gabarytowych, wykonywania akcji edukacyjnych.

Fot. zuk.strzegom.pl
2020-03-16 19:28 572 ZUK, Strzegom, Marta Zięba, Eneris Surowce, koronawirus

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.

Komentarze na fb