Mamy strzegomski alarm smogowy! [FOTO]

Pod koniec października ruszył w mieście projekt pn. „Smog-Strzegom”. Jest to inicjatywa obywatelska, stworzona przez jednego z mieszkańców, a jej celem jest podniesienie świadomości na temat jakości powietrza.

- Jest to projekt obywatelski, który powstał w celu podniesienia świadomości  na temat jakości powietrza, którym oddychamy w Strzegomiu. Inicjatywa jest zaczynem, który chciałbym aby się rozwijał i służył mieszkańcom – tłumaczy jeden z autorów przedsięwzięcia.

Obecnie w Strzegomiu działają dwa czujniki. Jeden z nich jest usytuowany przy ul. Wesołej, a drugi w Rynku. Według zapewnień pomysłodawcy projektu, urządzeń będzie przybywać w mieście.

- Każdy czujnik monitoruje 5 parametrów powietrza: PM 2,5 oraz PM 10, temperaturę, wilgotność względną i ciśnienie atmosferyczne. Urządzenie mierzy parametry i co 3 minuty przekazuje je na serwer, który następnie przetwarza je w ogólnie dostępne wyniki, dostępne 24 godziny na dobę – dodaje pomysłodawca projektu „Smog-Strzegom”.

Projekt „Smog-Strzegom” utrzymuje się ze środków własnych i jest inicjatywą obywatelską,  nie jest organizacją pozarządową,  nie posiada osobowości prawnej i nie korzysta ze wsparcia innych organizacji.

Przypomnijmy, że od 1 lipca 2018 roku obowiązują zapisy dolnośląskich uchwał antysmogowych. W piecach nie wolno już spalać węgla brunatnego, miału, mokrego drewna, a kominki domowe muszą spełniać rygorystyczne normy emisyjne. Niedozwolone jest również spalanie odpadów. 

W razie podejrzenia użycia niedozwolonych paliw, wojewódzki inspektor ochrony środowiska, a także wójt, burmistrz lub prezydent miasta, mogą zlecić kontrolę domowej kotłowni. Mogą też poprosić o pomoc przy jej przeprowadzeniu komendanta policji. Za złamanie przepisów (czyli np. palenie śmieci w piecu) grozi mandat do 500 zł lub - jeżeli sprawa trafi do sądu - grzywna do 5000 zł, nawet areszt.

Fot.: facebook.com/smogstrzegom3

Link do strony z wynikami pomiarów: https://strzegom.aqi.eco/


2019-11-19 12:40 1940 smog, smog Strzegom, jakość powietrza, czujnik smogu

Komentarze

~Damazy

Może takie czujniki Burmistrz zleci do montażu w bliskiej okolicy słodowni-smrodowni. Ale nasz włodarz chyba nie ma takich jaj by stanąć po stronie społeczeństwa.

~ppp 11

Jeśli mówimy o świadomości jakości powietrza w Strzegomiu i okolicy to nie powinniśmy ograniczać się do sezonu grzewczego bo w sezonie letnim smog spowodowany mikrokrzemionką jaką emituje okoliczny przemysł kamieniarski wcale nie jest mniejszy. No i rzecz najważniejsza. Te kłęby dymu z kominów jakie widzimy to w przeważającej ilości nie są winą kiepskiego czy niewłaściwego paliwa ale skutkiem braku umiejętności palenia paliwami stałymi w piecach. Spora w tym wina samorządów bo przed sezonem grzewczym ogólnie dostępne powinny być ulotki edukacyjne na temat palenia od góry, podkładania z boku, w jakich piecach i kotłach można to stosować oraz jakie są tych metod korzyści dla środowiska i kieszeni.

~Damazy

Te kłęby dymu, o których piszesz, mogłyby być mniejsze gdyby gmina w kierunku ograniczenia niskiej emisji coś zrobiła. Mówiono dużo swego czasu programie ograniczenia i dotacjach na zmianę systemów ogrzewania. ale skończyło się jak zwykle. Wielu z tych co poskładali wnioski i zmienili ogrzewania do dziś czekają na zwroty kosztów z gminy. A mieli dostać 50% kosztów kwalifikowanych, nie więcej jednak jak te marne 4 tysiące zł.

~Ludmiła

Czujnik zanieczyszczenia powietrza na Wesołej długo nie wytrzyma. Elektronika się spali :-) Restauracja "Pod rumakiem" swoimi codziennymi, porannymi dawkami dymu go wykończy. Czasami jadąc autem Szarych Szeregów nie widać chodników. Od lat tak jest i nikt z tym nic nie robi.

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.

Komentarze na fb