Reklama


Reklama


Reklama

Barbórka powraca do Strzegomia

Po dwuletniej przerwie do Strzegomia powraca Barbórka. Środowisko górników-skalników i kamieniarzy będzie świętować już w najbliższy piątek, 25 listopada. Górniczy orszak trzykrotnie przejdzie przez centrum miasta. Towarzyszyć mu będzie orkiestra dęta.

Ryszard Chęciński, członek Stowarzyszenia Kierowników Ruchu Zakładów Górniczych w Strzegomiu, informuje, że obchody Barbórki rozpoczną się pod strzegomskim ratuszem o godzinie 17:30. Lokalni górnicy-skalnicy zapowiadają, że pojawią się w tradycyjnych strojach galowych z czako na głowach.

Nie zabraknie także tradycyjnej karczmy piwnej. Spotkanie gwareckie zaplanowano w sali Strzegomskiego Centrum Kultury II.

Jak podaje Trybuna Górnicza, pierwsza karczma piwna w Polsce odbyła się w 1919 roku,  w dopiero co powołanej do życia Akademii Górniczej, późniejszej Akademii Górniczo-Hutniczej. Trzeba tu dodać, że przedstawiciele tej uczelni stali się prawdziwymi strażnikami tej tradycji, popularyzując ją i kodyfikując przebieg karczmy piwnej, która po dziś dzień jest kultywowana m.in. w Strzegomiu.

Fot.: Gmina Strzegom
2022-11-22 20:30 1079 Barbórka, Strzegom, górnicy, skalnicy

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.

Komentarze na fb