.
.

Usypia i zabija po cichu!

Tlenek  węgla zwany jest cichym zabójcą. Nie pachnie, nie ma koloru, unosi się w powietrzu i powoli penetruje organizm człowieka, usypiając go, odbierając świadomość. 14 stycznia przekonali się o tym mieszkańcy ul. Koszarowej w Strzegomiu. Interweniowała straż i pogotowie.

Tlenek węgla zabija w Polsce około 100 osób rocznie. Do zatruć dochodzi najczęściej w sezonie grzewczym, gdy zaczynają pracować uszkodzone piece i kuchenki, a okna są szczelnie zamknięte, co uniemożliwia wymianę powietrza i dopływ tlenu.

14 stycznia około godziny 23:37 przekonali się o tym mieszkańcy jednego z budynków przy ul. Koszarowej w Strzegomiu. Czadem zatruł się 40-letni mężczyzna. Służby powiadomiła współlokatorka, która przewietrzyła lokal i ewakuowała poszkodowanego z łazienki przed przyjazdem strażaków i pogotowia.

- Strażacy przybyli na miejsce równolegle z pogotowiem ratunkowym. Ich działania polegały na zamknięciu dopływu gazu do mieszkania i przeprowadzeniu pomiarów. Mierniki, po przyjeździe na miejsce akcji wskazywały około 50 ppm w powietrzu, co oznacza dolną granicę niebezpiecznego stężenia czadu. W akcji brały udział trzy zastępy straży z OSP Strzegom i JRG Świebodzice - relacjonuje Paweł Szydłowski z KP PSP w Świdnicy.

Prawdopodobną przyczyną zdarzenia mógł być niesprawny, gazowy podgrzewacz wody.

Tlenek węgla jest silnie trującym, bezwonnym i bezbarwnym gazem. Jest lżejszy od powietrza, co sprawia, że łatwo się w nim miesza i rozprzestrzenia. Najbardziej charakterystycznymi objawami zatruciem tlenkiem węgla są: zawroty i ból głowy, zmęczenie, senność, nudności, duszności, trudności z oddychaniem. Osoba poszkodowana ma zaburzenia orientacji i oceny sytuacji, z tego powodu nie ucieka, nie szuka pomocy. Powoli traci przytomność i jeśli nie nadejdzie wsparcie, umiera.

Aby uniknąć pojawienia się tlenku węgla w domu, należy dbać, by instalacja grzewcza była prawidłowa i sprawna, regularnie serwisowana i przeglądana. Warto także pamiętać o wymianie powietrza i odpowiednim dopływie tlenu do pomieszczeń oraz odpływie spalin – nie wolno zakrywać kratek wentylacyjnych, zaklejać okien.  

Życie mogą uratować także ogólnie dostępne czujniki czadu, które można kupić już za kilkadziesiąt złotych!

Fot.: archiwum NaszStrzegom.pl (zdjęcie poglądowe)
2020-01-15 08:35 1278 czad, tlenek węgla, OSP Strzegom, Koszarowa, Strzegom

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.

Komentarze na fb